Drukuj
Kategoria: Ośrodek Pomocy Twoim Partnerem
Odsłony: 2237

"Ośrodek Pomocy Twoim Partnerem"- projekt systemowy współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


 

Nawiązując do wcześniejszych informacji dotyczących realizacji programu "Ośrodek Pomocy Społecznej Twoim Partnerem" pragniemy podzielić się z Państwem naszymi spostrzeżeniami. Już od początku bieżącego roku prowadziliśmy rozmowy z klientami OPS-u robiąc rozeznanie co do ich możliwości w zakresie podjęcia działań w celu poprawy swojej sytuacji na rynku pracy. Zadanie pozornie wydaje się łatwe. Ośrodek finansuje  kurs, wyżywienie, ściąga specjalistów jak najbliżej miejsca zamieszkania by uczestnicy nie musieli dojeżdżać do odległych miejscowości a na dodatek przewidziany jest drobny zasiłek ponieważ w tym czasie kursant nie ma możliwości dorobić na utrzymanie rodziny.  Jednak uczestnik musi dać coś w zamian. Musi podjąć na piśmie zobowiązania z których należy się wywiązać, a przede wszystkim wykazać duże zaangażowanie, zdyscyplinowanie i aktywność na wielogodzinnych zajęciach trwających kilka tygodni a nawet miesięcy.  

 

Już na samym początku wiele kontrowersji budzi zobowiązanie do spotkań z psychologiem. Po co mi to ?pytają- przecież z moją głową jest wszystko w porządku. Niestety w naszej społeczności wciąż funkcjonuje stereotypowe podejście do wielu spraw, jeśli chodzisz do psychologa to znaczy, delikatnie ujmując, jesteś chory na umyśle. Tymczasem psycholog uczy asertywności, prowadzi treningi umiejętności społecznych np. jak radzić sobie ze stresem, panować nad swoimi emocjami i dzięki temu kierować swoim życiem. A propos, zajęcia okazały się zaskakująco ciekawe i atrakcyjne dla uczestników. Doradztwo zawodowe to kolejne zagadnienie, które corocznie ma swoje miejsce w programie a beneficjenci są zobligowani przejść stosowne przeszkolenie przynajmniej w takim zakresie by umieli przygotować dokumenty aplikacyjne i rozmawiać z pracodawcą. Dziś już nie wystarczy życiorys i podanie. Trzeba umieć "się sprzedać", takie sformułowanie, do niedawna uważane za niestosowne, już nikogo nie razi i jest powszechnie stosowane.
Kluczowym elementem projektu jest zdobycie umiejętności zawodowych, a w tym przypadku są to kursy dające konkretne uprawnienia. W bieżącym roku spośród osób zainteresowanych udziałem w projekcie wyłoniła się grupa zainteresowana spawaniem w osłonie gazów MIG/MAG oraz grupa chcąca nauczyć się bukieciarstwa-florystyki. Zajęcia odbyły się w maju i czerwcu. Dodatkowo część uczestników nauczyła się obsługi kasy fiskalnej. Na chwilę obecną kursy zakończone, egzaminy pomyślnie zdane, a pięciu kursantów otrzymało możliwość odbycia stażu zawodowego w miejscowych zakładach pracy.
Na uwagę zasługują nasze florystki, które wykonały piękną wystawę swoich prac w urzędzie gminy, a najodważniejsze z nich prezentowały swoje dzieła podczas Dni Janowa. Mam nadzieję, że jest to początek ich przygody z florystyką. Dziewczyny trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że mieszkańcy naszej gminy będą mogli podziwiać Wasze prace podczas lokalnych świąt.

GALERIA