Dzięki zaproszeniu Seniorów z Domu Opieki Dziennej w Maziarni uczestniczyliśmy w spotkaniu międzypokoleniowym - ,,Bojanowskiej Nocy Świętojańskiej”. Wspólny śpiew, skoczne tańce przy kapeli ludowej, zabawy z młodzieżą, konkurs plecenia wianków i puszczanie na wodę to tylko niektóre z wielu atrakcji.
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości i wspólnym obiadem. Kolejnym punktem programu był konkurs na najpiękniejszy wianek z kwiatów oraz warsztaty z ich wyplatania. Ze zgromadzonych kwiatów i ziół powstały przepiękne wianki - nasze Seniorki otrzymały nagrody (pierwsze i trzecie miejsce). Następnie wszyscy bawili się przy Kapeli Łęgowianie, która przygrywała do tańca. Były także przysmaki z grilla i ciasta przygotowane przez Seniorów. Wieczorem przyszedł czas na puszczanie wianków do rzeki Łęg oraz wspólne konkursy i zabawy z młodzieżą ze Szkolnego Koła Caritas. Seniorzy wspólnie z młodzieżą tańczyli także przy muzyce współczesnej. Wszyscy wspaniale się bawili a pogoda i humor dopisały.
Spotkanie sprawiło wiele radości zarówno Seniorom jak i młodzieży i było wspaniałą okazją do integracji wewnątrz i międzypokoleniowej.

stroiki wielkanocneWielki Post to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszego dla nas chrześcijan Świąt Wielkanocnych – Zmartwychwstania Pańskiego. W duchu tego oczekiwania przez cały czas w naszej placówce pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Brzozowskiego odprawialiśmy Drogę Krzyżową i śpiewaliśmy pieśni wielkopostne. Zadbaliśmy także o to by podczas zbliżających się świąt na naszych stołach oprócz barszczu, babek, baranków i wielu innych przysmaków nie zabrakło stroików i pisanek – symboli świąt. Na warsztatach powstały koszyczki ze sznurka, palmy, pisanki, stroiki, które będą miłym akcentem spotkań rodzinnych.

dzień babci i dziadka„Dzisiaj u nas wielkie święto, bo dziadek z babcią  tutaj są, bardzo się staramy dla nich, śpiewamy im piosenkę tą ” to słowa jednej z piosenek, którą  dzieci z klasy II i III Zespołu Szkół w Modliborzycach zaśpiewały  naszym Seniorom z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od występu dzieci, które zaprezentowały wiersze, piosenki oraz skecze przegotowane specjalnie  na tą okoliczność. Po występie za który otrzymały gromkie brawa od naszych Seniorów, dzieci wręczyły słodkie upominki. Seniorzy w zamian za pamięć i miłe słowa skierowane do nich, odwdzięczyli się pięknymi aniołkami, które zostały wykonane na warsztatach terapii zajęciowej w naszej Placówce. Na koniec tej wspaniałej uroczystości, zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, które dołączy do naszej galerii. 

26 października odbyło się spotkanie seniorów ze strażakiem. Przedstawiciel straży przedstawił seniorom zagrożenia, jakie niesie za sobą tlenek węgla czyli czad. Omówił mechanizm jego powstawania, objawy podtrucia i metody profilaktyki. Pokazał czujnik tlenku węgla, opowiedział jak działa i gdzie można go zakupić. Zademonstrował także jak posługiwać się gaśnicą proszkową, przypomniał iż taka gaśnica powinna znajdować się w każdym samochodzie i w domu. Pouczył o konieczności wykonywania przeglądów kominowych.
Na zakończenie spotkania rozdał wszystkim tabliczki z numerami służb ratunkowych.

„Złota jesień seniora” takie hasło przyświecało obchodom święta Dnia Seniora, które odbyło się  18 października 2018 roku w Modliborzycach. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Św. której przewodniczył ks. Biskup Edward Frankowski.  Po uroczystej Mszy świętej udaliśmy się na drugą część naszego spotkania. Tam uczniowie z Zespołu Szkół w Modliborzycach zaprezentowali piękną część artystyczną przygotowaną specjalnie na tą wyjątkową okazję i wręczyli seniorom słodkie upominki. Kolejnym punktem uroczystości był występ wokalny naszego zespołu a  Pani Irena Rusinek zaprezentowała swoje wiersze. Po części artystycznej przyszedł czas na życzenia od: Burmistrza Modliborzyc, Przewodniczącego Rady Miejskiej, Ks. Dyrektora Bogusława Pitucha oraz innych zaproszonych gości. Wszyscy  życzyli długich lat życia w zdrowiu, radości, pogody ducha i pomyślności. Nasze świętowanie zakończyliśmy uroczystym obiadem oraz pysznym tortem.

W Dziennym Domu „Senior –WIGOR” w dniu 11 października miało miejsce spotkanie z ratownikiem medycznym, który uczył wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Podczas spotkania dużo mówił o numerach alarmowych, jak zachować się w przypadku gdy jesteśmy świadkiem ataku padaczki, wypadku, omdlenia, podtopienia oraz porażenia prądem. Seniorzy podczas spotkania pogłębili wiedzę w tak ważnych kwestiach jak np. oparzenia, złamania zwichnięcia, wykonywania opatrunków. Nowością dla wszystkich Seniorów był numer ICE – to kontakt do osoby bliskiej, która udzieli ważnych informacji o poszkodowanym służbom ratunkowym. Spotkanie z ratownikiem medycznym zakończyło się praktycznymi ćwiczeniami z wykorzystaniem fantomu resuscytacyjnego.

22 września delegacja Seniorów z Naszego Domu wzięła udział w Pierwszej Narodowej Pielgrzymce Seniorów na Jasną Górę. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w Bazylice, której przewodniczył ks. abp Edward Nowak z Watykanu, homilię wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski. Po Mszy Świętej pielgrzymi udali się do Auli O. Kordeckiego w której odbył się panel senioralny na którym została poruszona problematyka związana ze zdrowiem i bezpieczeństwem osób starszych. Spotkanie które poprowadził aktor Dariusz Kowalski rozpoczęło się od odczytania listu od wicepremier Beaty Szydło. Następnie głos zabrali zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in. dr Elżbieta Bojanowska, prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, prof. Maria Kelm, Tomasz Strojny, Alfreda Waklowska oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Po uroczystościach głównych udaliśmy się na indywidualne zwiedzanie Jasnej Góry. Pielgrzymka była dla Nas wielkim przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci.

W ramach zajęć ogrodniczych nasi seniorzy bardzo dbali o swój ogród w którym posadzone zostały nie tylko kwiaty i krzewy ale także warzywa. Sałata, koper, ogórki, cukinia ale przed wszystkim pomidory różnego rodzaju, królowały w naszym ogrodzie. Na warsztatach kulinarnych  z pomidorów wspólnie zrobiliśmy przecier pomidorowy, który przyda się do sosów oraz tak bardzo lubianej przez seniorów zupy pomidorowej. Gotowy przecier pomidorowy dołączy w naszej spiżarni do kiszonych ogórków, sałatek i soków owocowych. 

W dniu 16 sierpnia Seniorzy z Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Modliborzycach wczesnym porankiem wyjechali na trzydniową wycieczkę w Bieszczady, a na drogę każdy z uczestników wziął kanapkę i dobry humor. Nasze spotkanie z Bieszczadami rozpoczęliśmy od Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, w którym obejrzeliśmy eksponaty związane ternem Bieszczadów. Z Ustrzyk Dolnych prawdziwie górskimi drogami z licznymi serpentynami wśród lasów z niezwykle malowniczymi widokami dojechaliśmy do Nasicznego. Po zakwaterowaniu się w swoich pokojach udaliśmy się na długi spacer, podziwiając to niezwykle urokliwe miejsce. Pierwszy dzień naszego pobytu zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku oraz wspólnym śpiewem.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem po którym pojechaliśmy do Polańczyka. Tam, korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy po okolicy oraz spędziliśmy miło czas nad wodą. Następnie udaliśmy się nad Solinę - słynną zaporę. Po zakupieniu pamiątek, czekała na nas kolejna atrakcja - rejs statkiem „Wiktoria” podczas którego podziwialiśmy piękno Bieszczad. Po godzinnym rejsie udaliśmy się na pyszne gofry. Dzień zakończyliśmy Mszą Świętą, którą odprawił ks. Prałat Józef Brzozowski.
Trzeciego dnia udaliśmy się na Przełęcz Wyżną z której to większość naszych seniorów podziwiała piękną panoramę Bieszczad. Dużym sukcesem dla jednej z naszych seniorek było wejście na Połoninę Wietlińską na której znajduje się schronisko „Chatka Puchatka”. Ostatnim punktem naszej wspaniałej przygody z Bieszczadami był przejazd Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową z Majdanu do Balnicy, po którym udaliśmy się w drogę powrotną do domu. I tak, zmęczeni ale zadowoleni w późnych godzinach wieczornych dojechaliśmy do naszego pięknego miasteczka.

15 sierpnia na modliborzyckim Rynku obchodzono Dzień Wojska Polskiego.  Pośród wielu wykonawców, którzy brali udział w koncercie piosenki żołnierskiej nie zabrakło także naszych Seniorów. W odświętnych strojach zaśpiewali dwa utwory „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Wojenko, wojenko”. Dodatkową atrakcją był pokazu Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego. Po części oficjalnej wszyscy udali się na pyszną grochówkę.