20 grudnia 2018 r odbyła się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Modliborzycach. Koniec roku skłania do podsumowań i my także podsumowaliśmy akcje, które sami przeprowadziliśmy i te, w które włączyliśmy się w 2018 roku. A było tego trochę.

Pierwsze półrocze upłynęło nam na działaniach związanych z akcją odblasków którą nazwaliśmy „Wybieram życie”. Przeprowadziliśmy konkurs na wzór odblasku i na podstawie nagrodzonych prac opracowaliśmy wzór oryginalnego, naszego odblasku. Znaleźliśmy producenta, który je dla nas uszył. Zadbaliśmy także o część edukacyjną projektu. Przygotowaliśmy scenariusz filmu i wraz z Kołem Filmowym działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach, uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Modliborzycach i przy aktywnej pomocy strażaków z OSP w Modliborzycach nagraliśmy film, którym przekonujemy do noszenia odblasków.
W maju i czerwcu 2018 r odblaski trafiły do wszystkich uczniów i przedszkolaków naszej gminy. Wręczał je burmistrz Witold Kowalik i przewodniczący rady miejskiej Piotr Rogoża. We wszystkich szkołach, gdzie pozwalały na to możliwości techniczne pokazywaliśmy także nasz film. Akcja odniosła ogromny sukces, zainteresowały się nią także lokalne i ogólnopolskie media. O naszych odblaskach mówiono w radiu, pisano w lokalnej prasie a także wyemitowano materiał w telewizji Polsat.
          Jeśli ktoś jeszcze nie widział filmu, który nagraliśmy, może go obejrzeć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=LDOxkJKZE-Q
Koniec roku szkolnego to także koniec I kadencji Młodzieżowej Rady a co za tym idzie wybory nowych radnych, które odbyły się w czerwcu. Społeczność szkolna wybrała po raz kolejny swoich przedstawicieli spośród których ukonstytuowało się nowe prezydium.
Już w nowym składzie, jeszcze w wakacje, uczestniczyliśmy w zjeździe Młodzieżowych Rad Miejskich organizowanym w Józefowie nad Wisłą. Poza ciekawie spędzonym czasem między szkoleniami i zabawami integracyjnymi mieliśmy okazję opowiedzieć o akcji „Wybieram życie”. Spotkało się to z dużym zainteresowanie uczestników spotkania.
Po wakacjach włączyliśmy się w działania fundacji „The Bridge”. Kanadyjsko – Szwajcarska fundacja we współpracy z ONZ zajmuje się propagowaniem, szczególnie wśród młodych ludzi, 17 celów zrównoważonego rozwoju. My zajęliśmy się celem nr 15 tj. „Życie na Lądzie”. Uznaliśmy, że skupimy się na kwestii ekologii, tak ważnej przy postępujących zmianach klimatycznych. Po długich naradach stwierdziliśmy, po raz kolejny, że nagranie filmu będzie najlepszym wkładem w akcję. Przygotowaliśmy niezbędne do filmu rekwizyty i tak jak przy akcji odblasków tak też tutaj zrealizowaliśmy film wraz z Klubem Filmowym z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach. Ten film także spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zamieściła go na swoich stronach fundacja The Bridge a my mogliśmy sami o nim opowiedzieć i pokazać na Lubelskiej Gali w Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie. Otrzymaliśmy wiele gratulacji i ciepłych słów, byliśmy bardzo dumni z naszej pracy. Kto jeszcze nie widział filmu może go zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=c_rJB1V4zBE
Młodzieżowa Rada Miejska w Modliborzycach włączyła się akcję Narodowego Czytania i w każdej ze szkół naszej gminy członkowie rady czytali fragmenty Przedwiośnia S. Żeromskiego.
Z wielkim zaangażowanie weszliśmy także, już po raz kolejny, w akcję BohaterON. Łącznie we wszystkich szkołach naszej gminy zebraliśmy 310 kartek dla Powstańców Warszawskich. To bardzo ważna dla nas lekcja historii.
Na prośbę OSP w Modliborzycach dołączyliśmy do organizacji Charytatywnego biegu Mikołajkowego. Na ostatniej sesji podjęliśmy również decyzję, że włączamy się w działania WOŚP.
Mijający rok postawił przed nami wiele wyzwań. Realizując je mieliśmy z jednej strony dużo pracy ale też dobrej zabawy, ciekawych doświadczeń, wiele się nauczyliśmy. Z dużą otwartością i głowami pełnymi pomysłów wchodzimy w Nowy Rok, mamy nadzieję, że będzie równie ciekawy i pełen przygód.

DSC6793-dluzsza-krawedz-900Q72
DSC6792-dluzsza-krawedz-900Q72
DSC6795-dluzsza-krawedz-900Q72
DSC6800-dluzsza-krawedz-900Q72
DSC6803-dluzsza-krawedz-900Q72
DSC6805-dluzsza-krawedz-900Q72


Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej – Iwona Mańka