Ponad 20 propozycji wzięło udział w tegorocznym konkursie na najładniejszą chustę rezerwisty w Modliborzycach. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w poniedziałek 15 sierpnia na miejscowym rynku podczas koncertu "Śpiewajmy piosenki żołnierskie".

W ten sposób mieszkańcy Modliborzyc i ich goście już po raz piąty uczcili Święto Wojska Polskiego. Takie koncerty odbywają się u nas, z roczną przerwą, od 2011 roku, ale chyba tylko w pierwszej edycji konkurs chust rezerwisty był tak popularny. Tym razem uczestnicy zgłosili aż 24 propozycje i co warte podkreślenia, ponad połowa, bo 14, brała udział w rywalizacji po raz pierwszy - mówi pomysłodawczyni żołnierskich spotkań Krystyna Wójcik z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach.

           Na uwagę zasługuje nie tylko frekwencja, ale też poziom konkursu o czym może świadczyć fakt, że jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca. Zdobyli je Krzysztof Wielgus z Dąbia i Sławomir Dąbrowski ze Stojeszyna. Drugą nagrodę otrzymał Łukasz Krzysztoń z Modliborzyc, a trzecią Robert Dobrzański z Kraśnika. Jedyne wyróżnienie przypadło Zdzisławowi Cyranowi z Kolonii Zamek.

           Konkursowe propozycje oceniali byli żołnierze Stanisław Grela i Marek Matuła, plastyczka Anna Ostrowska i radna Elżbieta Kamińska.

           Na publiczne wykonanie pieśni i piosenek żołnierskich zdecydowało się 17 solistów i zespołów z gmin Modliborzyce, Dzwola i Szastarka. - Większość prezentowała dawne pieśni i piosenki partyzanckie i wojenne, a kilku, szczególnie młodych artystów, wykonało ich współczesne aranżacje. Niektórzy, na przykład jeden z naszych najstarszych mieszkańców, 91-letni Zygfryd Głowacki, wystąpili na scenie tuż przed koncertem - relacjonuje Krystyna Wójcik.

           Gospodarzy z gminy Modliborzyce reprezentowali również zespół śpiewaczy i kapela, seniorzy i młodzieżowa orkiestra dęta, solistki Julia Fijałkowska, Elżbieta Jakubiec i Katarzyna Wisińska z GOK, a także rodzeństwo Lenartów i dziewczęca grupa wokalna ze świetlicy w Wierzchowiskach oraz Krzysztof Skórka z Pasieki.