Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie lubelskim funkcjonuje od 14 września ubiegłego roku. Od tego momentu mieszkańcy naszego powiatu mogą na bieżąco informować Policję o zagrożeniach występujących w danym rejonie.

          Dzięki takiej współpracy wspólnie możemy wpływać na bezpieczeństwo w powiecie janowskim . Dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z tego narzędzia.
14 września 2016 roku w województwie lubelskim zostało uruchomione nowe narzędzie informatyczne - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy mieszkaniec regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Można też sprawdzić czy w jego okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym.
          Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu janowskiego zostało wprowadzonych 172 zgłoszenia, z tego 127 zostało potwierdzonych. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym a konkretnie nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 123 zgłoszeń, z czego 116 zostało potwierdzonych. Przykładem takiego potwierdzonego zgłoszenia była informacja naniesiona na mapę wskazująca na przekraczanie prędkości w Janowie Lubelskim na ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza. W trakcie weryfikacji policjanci ujawnili w tym miejscu kilka wykroczeń właśnie związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości, gdzie kierujący popełniający wykroczenie zostali ukarani mandatami. Kolejne częste zgłoszenia w zakresie ruchu drogowego to nieprawidłowe parkowanie na terenie miasta Janowa Lubelskiego. Wiele zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: miejsc grupowania się małoletnich, zwierząt na drodze, złej organizacji ruchu drogowego, niewłaściwej infrastruktury drogowej czy nielegalnych rajdów samochodowych.
          Warto przypomnieć, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jego okolicy. Następnie te sygnały są przez Policję weryfikowane. Jeśli zagrożenie zostanie potwierdzone, Policja wprowadzi je wprost na mapę. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach mogą znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące także niższych szczebli podziału terytorialnego, takich jak np. osiedli.
Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że
 nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. 
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
 Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.