„Łapki na kierownicę” to hasło ogólnopolskiej kampanii, która jest realizowana od 14 czerwca i potrwa do 25 czerwca 2017 roku.

Akcja dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

          „Łapki na kierownicę” to hasło ogólnopolskiej kampanii, która jest realizowana od środy 14 czerwca i potrwa do 25 czerwca 2017 roku. Akcja dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Policja będzie realizowała kampanię wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierujący, którzy „na starcie” włączą aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymają na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów w trakcie jazdy.

          Korzystanie z telefonów komórkowych podczas kierowania pojazdem to najczęściej wybieranie numerów, rozmowy, pisanie i czytanie SMS-sów, fotografowanie oraz szereg innych czynności odwracających uwagę od sytuacji na drodze. Takie zachowania stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla kierowców, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rozmowa przez komórkę nie tylko zaburza uwagę kierowcy, ale również pogarsza jego sprawność psychomotoryczną.

          W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

KWP Lublin