Zbliża się okres wakacyjny a wraz z nim zagrożenia związane z różnymi środkami odurzającymi. Niestety, co roku w tym czasie odnotowuje się przypadki zatruć wśród młodzieży tzw. dopalaczami.

Dlatego Policja apeluje do młodych ludzi, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji, natomiast do ich rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie swoich pociech.
Zbliża się okres wakacyjny wraz z nim zagrożenia związane z różnymi środkami odurzającymi. Co roku odnotowuje się przypadki zatruć tzw. dopalaczami. Policja apeluje i ostrzega zwłaszcza młodych ludzi, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji, ponieważ ich producenci kierują się przede wszystkim zyskiem, a nie naszym zdrowiem.
Pamiętajmy, że dopalacze są bardzo groźne ponieważ w swoim składzie zawierają substancje niewiadomego pochodzenia oraz w nieznanej dawce, co powoduje, że w przypadku zatrucia tymi substancjami może dojść do różnorodnych reakcji organizmu, a nawet śmierci.
Część z tych substancji wywiera niebezpieczne działanie toksyczne a ich konsumpcja prowadzi do zatrucia organizmu toksynami, często nieznanego pochodzenia, co komplikuje interwencje medyczne. Substancje te są również bardzo niebezpieczne, z uwagi na fakt że zazwyczaj produkowane są w nieodpowiednich warunkach, a te same nazwy handlowe nie zawsze zawierają te same substancje chemiczne. Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś z naszego otoczenia uległ zatruciu dopalaczami natychmiast zadzwońmy po karetkę pogotowia, a do czasu jej przybycia należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pamiętajmy także, że lista substancji zabronionych Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii jest cały czas poszerzana. Zgodnie z tym dokumentem prawnym za każde posiadanie, udzielanie, nakłanianie, wytwarzanie, uprawa, obrót substancjami zabronionymi grozi kara pozbawienia wolności.
Jeżeli masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze, chcesz się dowiedzieć więcej o negatywnych skutkach substancji poniżej prezentujemy listę numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy.
• 800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
• 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
• 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
• 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
• 112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej