Szkoła w Stojeszynie Pierwszym w odpowiedzi na apel Prezydenta przyłączyła się po raz drugi do tej akcji.

Narodowe czytanie odbywa się już po raz 6. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Publicznie czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patron nad wydarzeniem. Czytany był wówczas "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, następnie słuchaliśmy dzieł Aleksandra Fredry i "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, dwa lata temu "Lalki" Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim -750, a w ubiegłym-ponad 2200.
Wesele to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstały na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań dramatu.
Utwór zwyciężył podczas internetowego głosowania. Konkurował z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a Wesele uzyskało prawie 18 tys.
Nasze publiczne czytanie odbywało się w specjalnie przygotowanej bronowickiej chacie przy suto zastawionym stole i muzyce weselnej.
W bohaterów utworu Wyspiańskiego wcielili się nauczyciele (p. Agnieszka Kaproń, p. Grażyna Orzeł), rodzice (p. Urszula Skupińska, p. Jadwiga Źiółkowska, p. Katarzyna Krzysztoń), absolwenci (p. Monika Hapak) i uczniowie kl. II i III gimnazjum, którzy mistrzowsko zinterpretowali najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty dzieła. Wszyscy weselnicy i biesiadnicy mieli na sobie barwne stroje i kolorowe chusty. O oprawę muzyczną zadbał absolwent naszej szkoły – Radosław Żurawicz, który wygrywał na akordeonie oberki, mazurki, krakowiaki i inne utwory weselne.
Nasze wspólne czytanie było niezapomnianym przeżyciem oraz piękną lekcją wychowania i patriotyzmu.Dziękujemy.


Jolanta Zbiżek i Dorota Żurawicz

DSC0828
DSC0822
DSC0836
DSC0829
DSC0844
DSC0868
DSC0857
DSC0878
DSC0879
DSC0889