W piątek oratorium w kościele, a dzień później uroczystość religijno-patriotyczna. Tak 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali mieszkańcy miasta i gminy Modliborzyce.

          W wigilię narodowego święta w miejscowym kościele parafialnym odbyła się prawdziwa uczta dla melomanów i miłośników literatury, którym było oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił. Bóg dał Ci siłę. - Krzyż i Orzeł Biały. Chrześcijańskie dzieje Polski". Literacko-muzyczna podróż przez dzieje Polski od chrztu w 966 roku, wywarła ogromne wrażenie na widzach. - Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy w naszym kościele tak świetne organy. Do tego piękna narracja wybitnej aktorki Anny Seniuk oraz solowe popisy tenorów i pozostałych muzyków z autorem widowiska Robertem Grudniem wywołały niezwykłe emocje - relacjonują uczestnicy wydarzenia. Scenariusz Anny Dreli jest oparty na homiliach Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, najstarszych polskich kronikarzy oraz tekstach klasyków literatury polskiej, na przykład Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Oprócz Anny Seniuk i Roberta Grudnia publiczność podziwiała popisy wokalne Kingi Moczydłowskiej, Marcina Obuchowskiego, Tomasza Mazura oraz muzyków Piotra Gnyszki, Szymona Lipińskiego, Michała Kowalczyka i członków Orkiestry 966.

          Dzień później uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości zebrali się przed Urzędem Miejskim w Modliborzycach, skąd poczty sztandarowe, delegacje miejscowych władz, jednostek samorządowych, szkół, instytucji i organizacji przeszły na mszę świętą do kościoła parafialnego.

          Po mszy odbyło się uroczyste spotkanie przy Pomniku Józefa Piłsudskiego. W okolicznościowym przemówieniu przewodniczący rady miejskiej Piotr Rogoża, nawiązując do wydarzeń sprzed 99 lat, przypomniał, że w 1918 roku odrodzona Polska miała przed sobą dużo problemów do pokonania, przywódcy różnych kierunków i opcji politycznych mieli różne wizje i koncepcje jej rozwoju, ale dla wszystkich Polska była najważniejsza. - I to właśnie dzięki temu, że potrafili działać dla jej dobra ponad podziałami, nie dbając o własne partykularne interesy, II Rzeczpospolita odniosła wielki sukces. Chciałbym, aby ten dzień był dniem refleksji nad tym do czego dążymy jako jednostki i jako naród. Doceńmy to, że mamy to co dla obywateli najważniejsze - własne suwerenne państwo. Doceńmy to i budujmy ten kraj. Kraj wolny od wewnętrznych sporów, silny gospodarczo i piękny kulturowo. Kraj prawem stojący i sprawiedliwy dla wszystkich obywateli. Kraj szanujący prawa demokratyczne. Kraj, który będzie trwał wiecznie siłą jedności. Jedności serc, myśli i dążeń - apelował Piotr Rogoża.

Na zakończenie obchodów delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

GALERIA ZDJĘĆ