W ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do trzech wypadków z udziałem pieszych. W jednym zdarzeniu pieszy zginął na miejscu.

Mimo, iż zdarzenia miały miejsce w terenie zabudowanym miejsca te były słabo bądź zupełnie nie oświetlone. Żaden z pieszych nie miał na sobie elementów odblaskowych.
Warto zatem pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest zauważany przez kierującego pojazdem w ostatniej chwili, kiedy nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
          Policjanci po raz kolejny przypominają o zmianie przepisów, dotyczących obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza terenem zabudowanym. Apelujemy aby nosić elementy odblaskowe bez względu na to w jakim miejscu się poruszamy. Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych a odblaski często ratują życie.