Okres zimowy to szczególnie trudny czas dla wszystkich kierowców. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, mogą występować duże opady deszczu i śniegu. Kierowcy w tym czasie powinni zachować szczególną ostrożność i rozsądek podczas prowadzenia pojazdów, a także poświęcić czas na właściwe przygotowanie auta do podróży.

          W okresie zimowym warunki na drogach są dla kierowców dużo trudniejsze niż w każdej innej porze roku przez co łatwiej o kolizję czy wypadek. Jednakże w dużej mierze bezpieczeństwo na drodze zależy od samych kierowców. Niestety, ale w okresie zimowym na drogach można spotkać wiele pojazdów pokrytych śniegiem z oszronionymi szybami. Kierowcy takich aut z własnej woli pozbawiają się widoczności oraz kontroli nad tym co dzieje się na drodze. Dodatkowo, narażają innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie auta do podróży jest obowiązkiem każdego kierowcy. Za nieodśnieżone auto można otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Trzeba więc koniecznie zadbać o to, aby szyby nie były zaszronione, reflektory brudne, a dach przykryty śniegiem.
          Pamiętajmy również, że kierowanie w okresie zimowym wymaga dużej koncentracji i zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie panujących warunków i sytuacji na drodze, która zapewni nam panowanie nad pojazdem. Nie zapominajmy również, że droga hamowania w warunkach zimowych jest znacznie dłuższa dlatego zdejmijmy nogę z gazu i zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzających nas pojazdów. Warto też zmienić opony "letnie" na "zimowe", które mają lepsze parametry techniczne dostosowane do zimowej pory roku, i zainwestować w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i podróżujących. Apelujemy zatem do wszystkich kierowców, aby zwłaszcza teraz, zachowywać zdrowy rozsądek, zdjąć nogę z gazu i włączyć myślenie.