Od poniedziałku tj. 29 stycznia w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Dlatego ważne, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich. Policja radzi, jak przygotować dzieci i młodzież do zimowego wypoczynku.

Bezpieczeństwo na drodze.

Część dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy tego rodzaju wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997 lub 112. Przeprowadzona przez policjantów kontrola może zapobiec tragedii. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:

Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom
o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo często wybierają zbiorniki wodne jako ślizgawki. Co niestety niesie za sobą duże ryzyko wypadków i utonięć. Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.
Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.

Bezpieczeństwo na koloniach.
Policjanci radzą na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:
• Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy.
• Przestrzegajmy przed podróżą by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają.
• Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi.
• Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.


Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas wypoczynku w ogromnej mierze zależy od nas samych.