Pani Stanisława Woskriesieńska z Krymu spędziła święta wielkanocne w Modliborzycach. Do naszego kraju przybyła jako pielgrzym w ramach akcji "IX WIELKANOC W POLSCE - LUBLIN 2018".

Jej organizatorami byli: Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin, Stowarzyszenie "Wspólne Korzenie", Wspólnota Polska oddział Lublin oraz urzędy miast: Warszawy, Krakowa i Częstochowy.
Patronat nad pielgrzymką Polaków z: Rosji, Kazachstanu, Białorusi i Wschodniej Ukrainy sprawował prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk.
          Nasi rodacy przebywali w Polsce 11 dni – od 31 marca do 10 kwietnia.
W Wielką Sobotę na Placu Zamkowym w Lublinie goście zostali powitani chlebem i solą przez organizatorów . Potem pielgrzymi dotarli do polskich rodzin, które otwarły dla nich drzwi swoich domów i serca, i wraz z nimi spędzili święta wielkanocne.
Nasz niezwykły gość z Jałty miał okazję obejrzeć dwa kościoły w Janowie Lubelskim. Przebywał także w naszej świątyni i odbył spacer po Modliborzycach.
          We wtorek wszyscy rodacy udali się w podróż. Najpierw dotarli do Krakowa, aby zobaczyć piękne miasto i poznać jego historię. Zwiedzili także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Następnie pielgrzymi wyjechali do Częstochowy, gdzie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i porannej mszy świętej.
Kolejnym celem była Warszawa. W stolicy zwiedzano Sejm i Senat. Potem goście udali się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Parą Prezydencką. Wysłuchali tam serdecznych słów pana Andrzeja Dudy i odebrali suweniry, które mają im przypominać Polskę.
W stolicy wielkim przeżyciem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po 5-dniowej podróży pielgrzymi ze Wschodu wrócili do domów przyjmujących ich rodzin, by razem z nimi uczestniczyć w różnych wydarzeniach.
          Już kolejnego dnia zwiedzali muzeum na Majdanku. Potem dotarli na dziedziniec KUL- u, by przy pomniku Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia zapalić znicze. Następnie uczestniczyli w apelu przy lubelskim pomniku ofiar Katynia.
Niedzielę zakończył uroczysty obiad i spotkanie integracyjne uczestników akcji z rodzinami przyjmującymi, władzami miasta i darczyńcami. Wydarzenie miało miejsce w restauracji "Kmicic "w Zemborzycach. Było uroczyście i wzruszająco, ale nie zabrakło też wspólnej zabawy i chóralnych śpiewów.
          Kolejny dzień poświęcono zwiedzaniu Starego Miasta W Lublinie. Wcześniej jednak miało miejsce spotkanie gości z władzami miasta i organizatorami akcji "Wielkanoc w Polsce – Lublin 2018".
Dla mnie święta wielkanocne w tym roku były szczególne, pełne ciekawych spotkań i rozmów z naszymi rodakami, którzy - choć mieszkają w odległych zakątkach świata - czują się związani z Polską. Na mapie szukałam nazw miast takich jak : Lesosybirsk, Irkuck, Omsk, Donbas i innych, bo właśnie skąd przybyli nasi rodacy.
Goście- potomkowie dawnych zesłańców- znają historię przodków, którzy nie ze swej woli w różnych czasach musieli opuścić swoją ojczyznę.
          Chociaż urodzili się z dala od naszego kraju, mówią po polsku lub dobrze rozumieją nasz język. Są ciekawi Polski i pragną ją poznawać.
W obecności rodaków ze Wschodu każdy z nas zaczyna zastanawiać się nad znaczeniem słów: patriotyzm i patriota.

Link do tematu:


http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,942,para-prezydencka-spotkala-sie-z-uczestnikami-akcji-wielkanoc-w-polsce.html

Zuzanna Skoczyńska

DSCF6040-dluzsza-krawedz-900Q72
5ac06693b125bp-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6144-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6147-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6150-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6155-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6157-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6159-dluzsza-krawedz-900Q72
DSCF6164-dluzsza-krawedz-900Q72
dwnld1932704854-dluzsza-krawedz-900Q72