Zespół Szkół w Modliborzycach już rozpoczął Narodowe Czytanie. Akcja tradycyjnie odbędzie się we wrześniu, ale w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i zgodnie z apelem prezydenta Andrzeja Dudy, tym razem jest organizowana przez cały rok.
Wśród placówek, które już włączyły się w obchody jest szkoła w Modliborzycach.W piątek 11 maja wybrane pozycje z "Antologii Niepodległości" czytali uczniowie, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. - Zabraliśmy się za lekturę m.in. utworów Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej, Aleksandra Kamińskiego czy Cypriana Kamila Norwida. Przez cztery godziny lekcyjne w role lektorów wcielali się uczniowie klas IV - VI i przedstawiciele samorządu uczniowskiego, a tłem dla czytanych utworów była muzyka Fryderyka Chopina i pieśni patriotyczne - relacjonuje nauczycielka języka polskiego Bożena Pikula, która zorganizowała czytanie razem z inną polonistką Emilią Uszyńską i szkolną bibliotekarką Magdaleną Wielgus.
,,Antologia Niepodległości" to 44 teksty z różnych epok, składające się na obraz literatury narodowej, w tym powieści, dramaty, wiersze i wspomnienia, nawiązujące do idei 100-lecia takich jak wolność i niepodległość.
Narodowe Czytanie zainicjowane przez prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku. W pierwszej edycji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, potem dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. Lektura na 2016 rok, czyli "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza po raz pierwszy została wybrana w głosowaniu internautów, a rok później było to "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Główną lekturą tegorocznej akcji, której kulminacja jest planowana na 8 września, jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.