Mimo wielu akcji edukacyjnych i dostępności różnorodnych elementów odblaskowych na rynku młodzi ludzie ich nie noszą, a swojego bezpieczeństwa nie traktują zbyt poważnie.

Ciekawy pomysł na to jak zmienić ich podejście mają członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Modliborzycach, którzy efektami wielomiesięcznej pracy chcą się pochwalić w najbliższy wtorek w miejscowym ośrodku kultury.Autorzy projektu pod hasłem "Wybieram życie" zainspirowali się jedną z rozmów z przewodniczącym dorosłej rady Piotrem Rogożą, który zaproponował, by młodzież wymyśliła sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach, głównie pieszych i rowerzystów. Członkowie rady uznali, że wielu niebezpiecznych zdarzeń na drogach można byłoby uniknąć, gdyby uczestnicy ruchu byli po prostu widoczni. - Tyle tylko, że według ich rówieśników na rynku nie ma takich elementów odblaskowych, które byłyby jednocześnie praktyczne, modne i wygodne. Dlatego uznaliśmy, że trzeba je od podstaw wymyślić i wyprodukować. Realizacja tego planu nie była łatwa, ale dzisiaj możemy już powiedzieć - Mamy To! - cieszy się opiekunka MRM w Modliborzycach Iwona Mańka.

Projekt takiego odblasku został wyłoniony w konkursie, na który wpłynęło 111 propozycji od uczniów z wszystkich szkół w gminie. Ich kreatywność przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy mogli przebierać prace pod względem różnorodności rozwiązań, kolorystyki czy funkcjonalności. Po długich naradach członkowie komisji postanowili wybrać trzy najciekawsze, które ich zdaniem najbardziej spełniały wymogi regulaminu, czyli były łatwe do założenia, atrakcyjne, uniwersalne i widoczne.
---
Zdaniem jury na pierwszą nagrodę zasłużył Dawid Jaskowski ze szkoły w Wierzchowiskach, a drugie miejsce zajęli ex aequo - autorzy dwóch prac zbiorowych - Patrycja Krzysztoń, Arkadiusz Parchyta, Kacper Grądtkie i Bartłomiej Tchórz. Laureaci otrzymali nagrody finansowe od burmistrza Witolda Kowalika i przewodniczącego rady Piotra Rogoży, a wszyscy uczestnicy konkursu odebrali upominki od MRM i dyplomy.

Wybór projektu odblasku nie był łatwy, ale znalezienie firmy, która go wyprodukuje okazał się kolejnym wyzwaniem. Podczas wnikliwych poszukiwań w sieci większość firm deklarowała, że może wykonać taki element, ale jedynie z własnych wzorów, co nie mieściło się w planach autorów pomysłu. Ostatecznie udało się znaleźć producenta, który zgodził się zrealizować nietypowe zlecenie, a władze samorządowe sfinansowały zakup odblasków w które będą wyposażeni wszyscy uczniowie szkół w naszej gminie. Tymczasem członkowie młodzieżowej rady zaczęli się zastanawiać co zrobić, by ich rówieśnicy chcieli nosić takie odblaski. Korzystając z nowoczesnych technologii. - Korzystając z nowoczesnych technologii zdecydowaliśmy się na nagranie spotu reklamowego, który przekona młodzież jak ważna to sprawa. Pomogli nam w tym pracownicy naszego ośrodka kultury, w którym działa klub filmowy, a także strażacy z OSP Modliborzyce, którzy zagrali z nami w klipie. Sami wymyśliliśmy scenariusz, znaleźliśmy plener i... czekaliśmy na "okno pogodowe", by rozpocząć, przeważnie nocną, pracę na planie - mówi Iwona Mańka.
---
Nad wszystkim czuwał Hubert Ryfiński, a w produkcję filmiku zaangażowali się członkowie rady i uczestnicy konkursu na projekt odblasku, którzy wystąpili nie tylko w roli aktorów, ale również scenarzystów. Operatorami kamer i dronów, reżyserami i kierownikami planu byli młodzi, zdolni członkowie klubu filmowego Hubert Ryfiński i Tomasz Kamińscy.

Spot jest już gotowy, odblaski także dojechały do Modliborzyc, dlatego pomysłodawcy projektu zapraszają na jego podsumowanie, które odbędzie się we wtorek 29 maja o 9.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach.

600x0odblaski-11
600x0odblaski-21
600x0odblaski-31
600x0odblaski-41
600x0odblaski-51
600x0odblaski-61
600x0odblaski-71
600x0odblaski-81
600x0odblaski-91
600x0odblaski-10
600x0odblaski-11