Kto stał na czele Komisji Edukacji Narodowej? Kiedy abdykował król Stanisław August Poniatowski? Od kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" jest hymnem Polski albo jakie stronnictwa działały w Sejmie Czteroletnim? To tylko wybrane zadania, z którymi mierzyli się uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Historycznej "...I będzie wolna Polska" w Modliborzycach.

Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach, a finał z udziałem najlepszych uczniów z całej gminy odbył się w miejscowej bibliotece. Na tym szczeblu młodzież najpierw pisała test, a w drugiej części - odpowiadała na pytania ustnie.

Oprócz ogólnej wiedzy z historii Polski, finaliści musieli się wykazać także wiadomościami na temat lokalnych wydarzeń. Pytania testowe dotyczyły m.in. imienia i nazwiska dowódcy oddziału Powstania Styczniowego, który został rozbity w bitwie pod Batorzem we wrześniu 1863 roku, a także miejsc pamięci z czasów Powstania Styczniowego, które znajdują się na terenie powiatu janowskiego oraz szkół, noszących imię bohaterów tego zrywu narodowego.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych.

W grupie uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych najlepiej wypadła piątoklasistka Julia Świąder z Zespołu Szkół w Modliborzycach, która w części pisemnej i ustnej zdobyła maksymalną liczbę 43 punktów. Tylko o jeden mniej miał na swoim koncie Mikołaj Żuraw z V klasy Zespołu Szkół w Wierzchowiskach, trzecie miejsce zajął Wiktor Kapusta z VI klasy ZS w Modliborzycach, a czwarte - Aleksandra Biała z V klasy ZS w Wierzchowiskach.

W kategorii siódmoklasistów i gimnazjalistów także maksymalną liczbę, ale w tej grupie uczestników - 44 punktów zdobył Łukasz Bańka z III klasy gimnazjum w ZS w Wierzchowiskach, zaledwie pół punktu do tego wyniku zabrakło jego szkolnej koleżance Kindze Sudół z klasy VII, na trzecim miejscu z dorobkiem 43 punktów uplasował się Lukas Kasica z III klasy gimnazjum ZS w Modliborzycach, a na czwartym - Alicja Kusz, także z III klasy gimnazjum ZS w Modliborzycach.

Wiedzę uczniów oceniali nauczyciele historii - Katarzyna Biała, Jadwiga Graboś, Grzegorz Biały i Grzegorz Ciupak oraz Irena Błojda z Urzędu Miejskiego w Modliborzycach

Finaliści, którzy zajęli cztery pierwsze miejsca, odebrali książki i gry historyczne od burmistrza Modliborzyc Witolda Kowalika, który był fundatorem nagród, a pozostali uczestnicy finału - upominki od urzędu miejskiego.

Konkurs wiedzy historycznej był jednym z elementów obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.