Od 3 września droga do szkoły i z powrotem stała się codziennym elementem w życiu każdego ucznia. Najmłodsi do placówek pokonują drogi w małych miejscowościach i dużych miastach.

Niestety, ta droga do szkoły nie zawsze bywa bezpieczna. Późna pora, nieoświetlona jezdnia, nieuwaga i nieroztropność uczniów , brawura kierowców – to elementy, które niestety sprzyjają wypadkom. Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom jak powinny zachowywać się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły.
Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanym w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.


Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Młodsze dzieci:

- nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie,
- nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym,
- mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze,
- mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości,

W pierwszych dniach września policjanci będą zwracać uwagę na ruch drogowy bezpośrednio w pobliżu placówek oświatowych. Z surowymi karami muszą się liczyć przekraczający dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na wszystkie przypadki wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Podczas akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów przewożących dzieci, prawidłowość ich oznakowania oraz wymagane dokumenty. Od rodziców egzekwowane będzie przewożenie dzieci w odpowiednich fotelikach.
Wzorem lat ubiegłych prowadzone będą spotkania z dziećmi, zwłaszcza z tymi, które rozpoczynają naukę. Policjanci przekażą im informacje jak należy zachowywać się na drodze. Do udziału w tych spotkaniach zostaną zaproszeni również nauczyciele i rodzice.

Policjanci „drogówki” przypominają, że to my dorośli odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech. Zróbmy wszystko aby bezpiecznie dotarły one do szkoły i domu. Pamiętajmy, aby wybrać dziecku najbezpieczniejszą drogę i przekazać wskazówki jak bezpiecznie pokonać tę trasę. Warto również wyjaśniać dzieciom jak powinny się zachować w sytuacji, w której czują się zagrożone.