Już po raz drugi na modliborskim rynku stanęła interaktywna szopka bożonarodzeniowa. Iluminacja rozbłysła dokładnie o godz.17-tej 6 grudnia 2018 r. a zakończyła się 26 stycznia 2019 r.

Przez te 51 dni szopka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców naszego miasta i okolic ale też internautów z całego świata.
Odwiedzili nas mieszkańcy wszystkich kontynentów łącznie z 86 krajów świata. Jeśli nawet my nie wiemy gdzie leży Ekwador, Oman czy Surinam to ludzie z tych krajów zajrzeli, dzięki Internetowi i kamerom, na modliborski rynek. A w tym roku mieliśmy się czym pochwalić. Rozwinęliśmy nasz projekt, unowocześnili, odświeżyli stare i dodali nowe.
I tak, mając na celu zachowanie świątecznego nastroju i tej niepowtarzalnej atmosfery, ponownie przystroiliśmy sześć choinek w 1800 światełek. Można było sterować ich jasnością ale, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, nie można było wyłączać. Ponownie na dachu, płotku i gwieździe betlejemskiej zamontowaliśmy taśmę ledową. Internauci mieli możliwość wyboru ich koloru i jasności z pełnej palety barw. W środku szopki zamontowaliśmy dodatkowe oświetlenie, także zdalnie sterowane oraz bardzo dobrej jakości mikrofony i głośniki, które znacznie podniosły jakość przekazywanego dźwięku.
Tak jak w poprzednim roku, internauci mogli włączać kolędy ale teraz mieli znacznie większy wybór. Poza kolędami powszechnie znanymi, w naszej szopce znalazły się także tradycyjne kolędy i pastorałki w wykonaniu miejscowych twórców ludowych. Ta opcja cieszyła się niesłabnącym Państwa zainteresowaniem.
Tak jak w ubiegłym roku, na dachu szopki zamontowaliśmy „światełko dla nieobecnych”, które można było włączać od Wigilii. W tym roku strumień światła był zdecydowanie mocniejszy a sam przekaz i znaczenie tego „światełka” niezmiennie wywoływał wiele wzruszeń. Wszystko to mogliśmy obserwować dzięki dwóm kamerom, nowej, wysokiej jakości, skierowanej na szopkę i drugiej, skierowanej na rynek.
Nasz projekt, także dzięki Państwa zainteresowaniu i informacji w mediach społecznościowych, spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów lokalnych
i ogólnopolskich. Mówiono o nas w Polsce i za granicą, także w mediach z branży komputerowej. Linki do wszystkich tych informacji, tekstów, audycji radiowych, wzmianek w prasie znajdziecie Państwo na stronie naszego projektu: www.modliborzyce24.pl w zakładce „w mediach”. Skróty z informacji i reportaży w telewizjach znajdziecie Państwo na kanale YouTube wpisując w wyszukiwarkę: Modliborzyce – miasto i gmina.
My także postawiliśmy na nowoczesną formę przekazu i nagraliśmy film, w którym opowiedzieliśmy o naszym projekcie, film do obejrzenia tutaj https://www.youtube.com/watch?v=d4zJnLCBZO4&t=52s .Całkowitą nowością tegorocznej wersji projektu interaktywnej szopki była możliwość składania sobie życzeń, najpierw świątecznych a później noworocznych. Uruchomiliśmy numer telefonu pod który dzwoniliście Państwo nagrywając życzenia dla swoich bliskich a my te życzenia wyemitowaliśmy z szopki w Boże Narodzenie a kolejne w Nowy Rok. Jeśli ktoś nie miał możliwości ich usłyszeć albo chciałby je sobie przypomnieć to zapraszamy tutaj https://www.youtube.com/watch?v=G7OBh9zqJls i tutaj https://www.youtube.com/watch?v=Kpz_xYndCp8 .
Dzięki kamerom i internetowi także tradycyjne, modliborskie kolędowanie na rynku w święto Trzech Króli nabiera większego wymiaru. Mamy więcej kolędujących, więcej śpiewających i duuużo więcej obserwujących nasze świętowanie. W tym dniu szczególnie widzimy jak pięknie można łączyć tradycję z nowoczesnością. Tradycyjne kolędy, szopka, ogniska, wspólne świętowanie z jednej strony a z drugiej łączność z całym światem.
Interaktywna szopka stała się bardzo ważnym elementem naszego świątecznego bycia razem. To dzięki niej i jej możliwościom technicznym modliborzanie rozsiani po Polsce
i całym świecie mogą „zajrzeć” do swojego miasteczka i „spotkać” się z rodziną i dawno niewidzianymi przyjaciółmi. A odwiedzający z dalej Afryki czy Nowej Zelandii mogli w tym roku zobaczyć piękną, polską zimę bo śniegu w tym sezonie nie brakowało.
Cieszymy się, słysząc gratulacje, pozytywne opinie a czasami także zachwyt naszym pomysłem. Cieszymy się, że dzięki temu możemy być razem w ten szczególny czas, możemy rozsławić nasze miasto i się nim pochwalić, cieszymy się, że tylu pozytywnych ludzi spotykamy w czasie realizacji naszego projektu. Mamy nadzieję na wspólny, kolejny rok razem. Jeśli chcielibyście Państwo podzielić się swoimi uwagami, sugestiami lub pomysłami dotyczącymi interaktywnej szopki to zapraszamy, dzwońcie pod nr +48 15 81 93 220
i nagrajcie się - twórzmy razem.
Do zobaczenia w grudniu 2019 r, może jeszcze uda nam się Państwa zaskoczyć, wzruszyć, ucieszyć i spowodować, że ten wspólny, świąteczny czas będzie szczególny.


Koordynatorka projektu – Iwona Mańka
Zdj. Hubert Ryfiński

MG3707
MG3710
MG3721
MG3723
MG3733
MG3707 MG3710 MG3721 MG3723 MG3733