W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Na terenie powiatu janowskiego w okresie wiosennym prowadzone będą działania, których głównym celem będzie promowanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Podejmowane działania będą zmierzać do podniesienie świadomości kierujących pojazdami silnikowymi i przypominanie im, że piesi jak i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Z drugiej strony będą zmierzały do zwrócenie uwagi rowerzystom i pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Policjanci podczas prowadzonych kontroli zwrócą szczególną uwagę na kierujących pojazdami silnikowymi, którzy często niestety nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w stosunku do pieszych i rowerzystów. Będą także egzekwowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez pieszych i osoby kierujące rowerami.

Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych.

Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony:
1) z przodu w jedno białe światło pozycyjne;
2) z tyłu - jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające);
3) co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
4) sygnał dźwiękowy.

Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni.

W kwestii ruchu pieszych, zgodnie z przepisami każdy pieszy ma obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Powinni stosować odblaski w postaci znaczków, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki. Nie powinni wbiegać nagle na jezdnię, mają pamiętać aby przez jezdnię przechodzić w miejscach wyznaczonych.

Piesi powinni pamiętać o tym, że:
-należy poruszać się lewą stroną jezdni,
-należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
-nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
-w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia,
-by lepiej być widocznym na drodze należy nosić jasne elementy odzieży,
-za miastem idąc poboczem drogi należy mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
- nietrzeźwi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie
w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. Po zmroku piesi i kierujący jednośladami są niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa często za późno. W zderzeniu z samochodem pieszy lub rowerzysta nie mają praktycznie żadnych szans.