Zbliżają się Święta Wielkanocne. Dla wszystkich jest to okres szczególnie radosny. Większość z nas wyjedzie do rodzin niejednokrotnie pokonując dalekie trasy. Dla funkcjonariuszy z kolei to czas wzmożonej pracy, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja dlatego zwiększmy naszą czujność i ostrożność. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i radosnej atmosferze.
Jak co roku policjanci w okresie przedświątecznym jaki i w trakcie Świąt Wielkanocnych będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem. W tych najbliższych dniach ciągłej gonitwy kiedy nie zwracamy większej uwagi na otoczenie policjanci przypominają kilka zasad, które mogą uchronić nas przed przykrymi sytuacjami.
W sklepach, na targowiskach a także w kościołach występują duże skupiska ludzi. Niestety sprzyja to wzmożonej działalności złodziei kieszonkowych. Niejednokrotnie sami często powodują tzw. ,,sztuczny tłok”, a wszystko po to by łatwiej mogli dokonać kradzieży. Dlatego też nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki a jeśli już rozłóżmy pieniądze w kilku miejscach. Korzystajmy z bankomatów usytuowanych w miejscach ruchliwych i oświetlonych, w żadnym wypadku nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej. Podczas robienia zakupów proponujemy aby panie trzymały torebkę pod pachą – uniknie to wyrwanie czy też odcięcie paska torebki.
Bądźmy również ostrożni podczas robienia zakupów przez Internet. Uważajmy na super okazje. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem swoje mieszkanie. Warto jest się porozumieć z zaufanym sąsiadem aby podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.
Pamiętajmy również o kilku podstawowych zasadach na drodze, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta. Każdy kierowca powinien dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Lepiej dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Ponadto przypominamy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach. Pod żadnym pozorem nie wsiadamy za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale i za innych uczestników ruchu drogowego.

Śmigus-dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.