2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to stosunkowo młode święto. Zostało ustanowione przez sejm 20 lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa, przypada między dwoma świętami państwowymi tj. 1 Maja – Świętem Pracy a 3 Maja - Świętem Konstytucji.

W czasach PRL to właśnie drugiego maja zdejmowano flagi państwowe, który uświetniały obchody Święta Pracy. Dla ówczesnych władz ważne było aby flagi nie były eksponowane w Święto Konstytucji. Drugim powodem ustanowienia święta było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec. Flaga to jeden z symboli państwowych. Według ustawy z 31 stycznia 1980 r . jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. W ubiegłym roku Urząd Miejski w Modliborzycach, wszystkim mieszkańcom, którzy potrzebowali flagi, rozdawał je bezpłatnie. Kto nie odebrał jej w tamtym roku a potrzebuje to zapraszamy do Urzędu Miejskiego. W ramach obchodów świąt majowych wywieszajmy flagi na naszych domach, okażmy swój patriotyzm i dumę z ojczyzny.

Spot pt. „Niepodległa – moja flaga”, zapraszający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi można obejrzeć klikając w link https://www.youtube.com/watch?v=eXEGIyNMmEs