Nazywane długim majowym weekendem lub wielką majówką to w Polsce trzy kolejno następujące po sobie święta.

1 Maja to Święto Pracy obchodzone na pamiątkę wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych gdzie podczas strajku robotnicy walczyli na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce święto 1 Maja obchodzone jest corocznie od 1890 r a od 1950 r Święto Pracy jest świętem państwowym. Ale dla Polaków 1 maja to także rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej. W tym roku mija 15 lat odkąd staliśmy się krajem członkowskim i od tego czasu wspólnie z innymi państwami tworzymy politykę i gospodarkę Europy.
2 Maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to stosunkowo młode święto. Zostało ustanowione przez sejm 20 lutego 2004 roku. Datę tę wybrano nieprzypadkowo. W czasach PRL właśnie tego dnia zdejmowano flagi, które 1 Maja uświetniały obchody Święta Pracy. Komunistyczny rząd nie chciał aby flagi były eksponowane w Święto Konstytucji. Dodatkowym powodem ustanowienia Święta Flagi było upamiętnienie wydarzeń z końca II Wojny Światowej, kiedy to polscy żołnierze, 2 maja 1945 założyli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule i na Reichstagu w Berlinie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec.
3 Maja to Święto Konstytucji 3 Maja. Jako święto narodowe zostało przywrócone ustawą z kwietnia 1990 r i w tym samym roku uroczyście obchodzone. Święto upamiętnia uchwalenie przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r Konstytucji regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Dla współczesnych Polaków te święta to czas zaprezentowania dumy ze swojej ojczyzny. Wywieszamy flagi nie tylko na urzędach ale także na swoich domach chcąc w ten sposób zaprezentować swój patriotyzm i przynależność narodową. W wielu dużych miastach organizowane są różne imprezy i uroczystości. Ale Polacy także korzystają z dni wolnych od pracy i okazji do wypoczynku. Wyjeżdżamy, spotykamy się z przyjaciółmi, jeśli aura dopisuje biesiadujemy na świeżym powietrzu. Życzymy Wam pięknego świętowania i udanego wypoczynku na całą, nadchodzącą, długą majówkę.

tekst: I.Mańka