,,Każdemu życie drogie” Cyprian Kamil Norwid
Słowa wielkiego polskiego poety są nadal aktualne. Dla każdego z nas życie jest cenne i wartościowe . Niestety są w nim niejednokrotnie momenty, gdy znajdziemy się osobiście w sytuacji, gdy należy i trzeba udzielić komuś pierwszej pomocy.  4 NAJCENNIEJSZE MINUTY ŻYCIA! Czy potrafimy? Okazuje się, że NIE. Stres, szok, przerażenie, brak odwagi, a głównie… brak umiejętności i wiedzy na temat pierwszej pomocy.

Dlatego uczniowie klasy VA postanowili zmierzyć się z tym ogólnopolskim problemem. Do współpracy zaprosili strażaków, ratowników medycznych z OSP w Modliborzycach: p. Tomasza Taradysia, p. Aleksandrę Kamińską i p. Mariana Gąbkę. Udzielili oni podczas zajęć z uczniami wielu cennych rad i wskazówek związanych z podstawami pierwszej pomocy oraz korzystania z numerów alarmowych. Pokazywali , w jaki sposób bandażować poszczególne części ciała i unieruchamiać złamane kończyny, pomagać w czasie omdleń i niwelować skutki oparzeń. Następnie rozpoczęły się działania praktyczne. Uczniowie na fantomie ćwiczyli sztuczne oddychanie i masaż serca, tak ważny w ratowaniu ludzkiego życia.
Lekcja była niezwykle ciekawa, a najważniejsze było to, iż uczniowie zdobyli podstawowe wiadomości na temat pierwszej pomocy. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że praca ratownika medycznego jest nie tylko odpowiedzialna, ale i bardzo trudna. Wymaga wysiłku i dużej odporności psychicznej.
Bierne czekanie nie daje żadnych szans na przeżycie!

teks, foto: wych. Bożena Pikula

pierwsza-pomoc001
pierwsza-pomoc002
pierwsza-pomoc003
pierwsza-pomoc004
pierwsza-pomoc005
pierwsza-pomoc006
pierwsza-pomoc007
pierwsza-pomoc008
pierwsza-pomoc009
pierwsza-pomoc010
pierwsza-pomoc011
pierwsza-pomoc012
pierwsza-pomoc013
pierwsza-pomoc014
pierwsza-pomoc015
pierwsza-pomoc016
pierwsza-pomoc017
pierwsza-pomoc018
pierwsza-pomoc019
pierwsza-pomoc020
pierwsza-pomoc021
pierwsza-pomoc022
pierwsza-pomoc023
pierwsza-pomoc024