Już po raz trzeci na rynku Modliborzyc stanęła „Interaktywna Szopka Bożonarodzeniowa”. Pomysłodawcą tego projektu jest Tomasz Siroń, inżynier z naszej gminy, zafascynowany technologią sterowania na odległość. Władze gminy podchwyciły pomysł pana Tomka i po raz kolejny wszyscy internauci mogą tworzyć szopkę swoich marzeń.

Na czym polega niekonwencjonalny pomysł? Wystarczy mieć dostęp do Internetu, czy to na komputerze stacjonarnym czy smartfonie i wejść na stronę www.modliborzyce24.pl. Tam znajdziemy obraz szopki pokazywany na żywo z kamery umieszczonej na rynku Modliborzyc . Dzięki suwakom i przyciskom pod spodem  możemy tworzyć  wygląd szopki zgodnie z własnym pomysłem.

 I tak, możemy wybrać kolor ogrodzenia, gwiazdy i dachu z pełnej palety barw, możemy wybrać natężenie światełek zdobiących sześć choinek wokół szopki a dzięki dwóm  reflektorom wewnętrznym możemy sterować jasnością oświetlenia w środku szopki. To wszystko sprawia, że stworzymy nastrój i szopkę swoich marzeń.

Dodatkowo, w wigilię Bożego Narodzenia uruchamiamy „Światełko dla nieobecnych”. Jest to silny strumień światła skierowany ku niebu, który symbolicznie łączy nas z tymi, którzy nie usiądą z nami przy wigilijnym stole, z różnych powodów.

Ważnym elementem jest także możliwość wyboru kolęd, które są emitowane z szopki. To internauta wybiera, czego chce w danym momencie posłuchać. Nam, twórcom szopki daje to także możliwość promowania miejscowych artystów. W ubiegłym roku emitowaliśmy stare, ludowe kolędy i pastorałki śpiewane przez miejscowych artystów ludowych. W tym roku postawiliśmy na młodszych i każdego dnia możemy posłuchać pastorałek i kolęd śpiewanych przez Scholę Parafialną z Modliborzyc.

Dzięki Internetowi naszą szopką sterują internauci z całego świata. Odnotowujemy  „wejścia” nawet z tak odległych krajów jak Oman, Sudan, Paragwaj ale najwięcej oczywiście z miejsc, gdzie mieszkają Polacy.  I to jest chyba największa wartość naszego projektu. Poza tym oczywiście, że szopka zwyczajnie, cieszy oko, to daje możliwość połączenia się ludzi z całego świata w tym jednym miejscu na Ziemi, na modliborzyckim rynku i doświadczenia atmosfery świąt. Mówi się, że nowoczesne technologie sprawiają, że ludzie stają się samotni, zapatrzeni w wirtualny świat. Nasz pomysł zbliża ludzi, pozwala aby w tym świątecznym czasie nikt nie był sam. Często przed szopką spotykają się ludzie, którzy do kamery pozdrawiają rodzinę, znajomych. Chętnie przychodzą tam dzieci zapatrzone w postaci skupione wokół żłóbka i feerię barw. Ta obecność, ta możliwość wspólnego bycia przy Maleńkim Jezusku, to poczucie wspólnoty, to chyba największa wartość naszego projektu.

Do sterowania szopką zapraszamy na stronę www.modliborzyce24.pl

Foto: Hubert Ryfiński, Daniel Ożóg, tekst: Iwona Mańka

Szopka-w-Modliborzycach1
Szopka-w-Modliborzycach2
Szopka-w-Modliborzycach3
Szopka-w-Modliborzycach4
Szopka-w-Modliborzycach5
Szopka-w-Modliborzycach6
Szopka-w-Modliborzycach7
Szopka-w-Modliborzycach8
Szopka-w-Modliborzycach1 Szopka-w-Modliborzycach2 Szopka-w-Modliborzycach3 Szopka-w-Modliborzycach4 Szopka-w-Modliborzycach5 Szopka-w-Modliborzycach6 Szopka-w-Modliborzycach7 Szopka-w-Modliborzycach8