Jak każdy tak i rok 2019 miał 12 miesięcy a w każdym wiele się działo. Nie będziemy pisać o dużych inwestycjach i dużych kwotach bo takie podsumowanie znajdziecie Państwo w 57. numerze Wieści Gminnych, do lektury których serdecznie zapraszamy.

My postaramy sobie przypomnieć jak wiele różnych ciekawych wydarzeń, spotkań, uroczystości miało miejsce w minionym roku. Jak wiele sukcesów odnieśli ludzie z naszej gminy, jak wiele dobrego i fajnego się u nas wydarzyło. No to zaczynajmy…

STYCZEŃ

Zaczęliśmy głośno, zaczęliśmy wspólnie i z przytupem na modliborzyckim rynku. Po raz 11. w Święto Trzech Króli mieszkańcy zebrali się aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Dzięki Interaktywnej Szopce i umieszczonym na rynku kamerom do uczestników tego spotkania, zebranych w zimowy wieczór  na rynku, dołączyli również internauci z Polski i świata. Wspólne kolędowanie na modliborzyckim rynku, wymyślone i wprowadzone przez Piotra Rogożę, ma już długą tradycję i na stałe wpisało się w harmonogram  spotkań mieszkańców.

W kolejnym tygodniu już po raz 27. zagrała w Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zagrała też i u nas a finał, jak zwykle, organizował Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach. Finał  miał miejsce 13 stycznia i odbywał się  pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych". Dzięki wspólnym działaniom wszystkich: wolontariuszy, występujących ma scenie artystów, pracowników i oczywiście darczyńców zebrano rekordową kwotę 8442,45 zł.

A w kolejną niedzielę, 20 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury miał miejsce już 21. Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek. Dodatkową ciekawostką przeglądu było to, że kilkanaście utworów zarejestrowanych przez modliborski GOK w trakcie tych przeglądów znalazło się w Interaktywnej Szopce Bożonarodzeniowej i można ich było odsłuchać w całym, dwumiesięcznym okresie działania szopki. Na znany i popularny już przegląd przyjechało 15 zespołów i 5 solistów z dwóch województw: lubelskiego i świętokrzyskiego.

Okres  Bożego Narodzenia to czas kolędowania, konkursów i różnych spotkań o tematyce świątecznej.  Filia Biblioteczna w Stojeszynie Pierwszym zorganizowała 12. już, Biblioteczne Śpiewanie Kolęd, uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie zaprezentowali w kościele w Brzezinach Stojeszyńskich jasełka, które przygotowali pod kierunkiem  nauczycielek, Agnieszki Dziewy i  Jolanty Zbiżek  a uczniowie ze szkoły w Wierzchowiskach zbierali laury na XXI Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Janowskim Ośrodku Kultury. Młodzież ze Szkoły w Modliborzycach nie tylko włączała się w różne świąteczne akcje pomocowe, urządziła spotkanie opłatkowe Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ale też zorganizowała wspólne, szkolne kolędowanie. To jeszcze nie wszystko bo  dziewczęta z PSP Modliborzyce wywalczyły awans do powiatu w mini piłce ręcznej i siatkowej a chłopcy w mini piłce ręcznej.

Oczywiście nikt nie zapomniał o Dniu Babci i Dniu Dziadka i z tej okazji w każdej szkole w gminie odbyły się okolicznościowe przedstawienia i spotkania. Nie obyło się bez odwiedzin uczniów z Modliborzyc w Dziennym Domu Opieki Senior + .

Styczniowy bal studniówkowy uczniów klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Modliborzycach był pierwszym tak ważnym balem dla wchodzącej  w dorosłość młodzieży.

Zakończyliśmy też drugi sezon funkcjonowania Interaktywnej Szopki Bożonarodzeniowej. Sezon bardzo dobry, z nowymi rozwiązaniami i ciekawymi pomysłami, które mieszkańcy dobrze przyjęli.

LUTY

Początek lutego przyniósł wielkie sukcesy sportowe Klubowi Judo Team Modliborzyce. Nie tylko trener Sebastian Rogoża ale też jego podopieczni święcili tryumfy na  zawodach w Pucharze Polski Seniorów i  Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. Sukcesy sportowe były też udziałem gimnazjalistów z Modliborzyc. Zwyciężyli  w zawodach powiatowych w Batorzu co dało im awans do rejonowego turnieju Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej.

Luty można by nazwać miesiącem sportu w naszej gminie. W miejscowości Lute odbył się jubileuszowy, dziesiąty już turniej tenisa stołowego im. Józefa Kudły. Tym razem nietypowo bo w szkole w Modliborzycach ale zasady turnieju, duch walki i sportowa rywalizacji cały czas taka sama.

I kolejne zawody sportowe, tym razem Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Modliborzyc  zebrał drużyny z okolicznych miejscowości. Zwycięzcą została drużyna „Pigwówka Wczorajsi Team”, gratulujemy i nie będziemy się zastanawiać skąd wzięła się ta oryginalna nazwa.

W połowie lutego rozpoczęły się ferie zimowe ale nie było nudy. Zajęcia i różne atrakcje przygotowali dla młodszych i starszych Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach i Biblioteka u Kazimierza wraz z filiami. Było w czym wybierać, można było i obejrzeć film i wziąć udział w zajęciach plastycznych, warsztatach teatralnych i pograć z przyjaciółmi w różne gry ale też wziąć udział w karnawałowym balu przebierańców. 

Na podsumowanie kolejnych miesięcy zapraszamy już za chwilę…..

foto: archiwum stron www, tekst: Iwona Mańka

podsumowanie-roku-2019-pierwsza02
podsumowanie-roku-2019-pierwsza01
podsumowanie-roku-2019-pierwsza03
podsumowanie-roku-2019-pierwsza04
podsumowanie-roku-2019-pierwsza05
podsumowanie-roku-2019-pierwsza06
podsumowanie-roku-2019-pierwsza07
podsumowanie-roku-2019-pierwsza08
podsumowanie-roku-2019-pierwsza09
podsumowanie-roku-2019-pierwsza10