Po 48 dniach funkcjonowania Interaktywna Szopka Bożonarodzeniowa na rynku w Modliborzycach zakończyła sezon 2019/2020. Był to dopiero trzeci sezon naszej szopki, która jednak tak mocno wpisała się w miejscową tradycję, że wydaje się nam, że była od zawsze i już nie wyobrażamy sobie bez niej świąt. Modliborzanie mówią o niej „nasza”, bo przecież jesteśmy z niej dumni i cieszy nas fakt, że jako jedyni na świecie mamy u siebie takie połączenie tradycji z nowoczesną technologią.

W tym roku rozpoczęliśmy sezon świąteczny troszkę inaczej bo na dzień  włączenia szopki zaprosiliśmy do Modliborzyc gościa z dalekiej Laponii. Mikołaj nie pogardził naszym zaproszeniem i po przyjeździe był bardzo pozytywnie zaskoczony, że tak wiele dzieci, ale też dorosłych, przyszło na rynek, żeby się z nim spotkać. Mamy nadzieję, że w tym roku także znajdzie dla nas czas.

Szopka rozświetliła się świąteczną iluminacją 6 grudnia 2019 r i od tej chwili mogliśmy sterować jej oświetleniem i wybierać kolędy, których chcemy posłuchać. A było czego posłuchać, bo w tym roku pojawiła się nowość, która cieszyła się Państwa dużym zainteresowaniem. Specjalnie dla „naszej szopki” i dzięki możliwościom technicznym i pomocy GOK,  Schola Parafialna z Modliborzyc nagrała kolędy i pastorałki, których słuchaliśmy przez cały świąteczny sezon.

Była też kolejna nowość, która mamy nadzieję, stanie się tradycją. Uczniowie z klasy I a Szkoły Podstawowej w Modliborzycach wraz ze swoją wychowawczynią Bożeną Pikula zaprezentowali na rynku przy szopce piękny, świąteczny montaż słowno- muzyczny „Podzielmy się radością”. Dużo mieszkańców zebrało się w chłodny, zimowy wieczór, żeby go obejrzeć a ci, którzy nie mogli przyjść zasiedli przed ekranami komputerów i oglądali przedstawienie on-line. Może w następnych latach na taką prezentację zdecydują się inni.

Tradycją stało się też wspólne kolędowanie na rynku w Święto Trzech Króli. Wymyślone przez Piotra Rogożę, ówczesnego przewodniczącego rady i kontynuowane przez Adama Kapustę, obecnego przewodniczącego, odbyło się w tym roku już po raz dwunasty. Mieszkańcy Modliborzyc spotkali się przy szopce aby wspólnie śpiewać Bogu na chwałę. Z roku na rok przybywa i widzów i przede wszystkim, chętnych do śpiewania a możliwości techniczne szopki, umieszczona na rynku kamera, pozwala aby w kolędowaniu mogli uczestniczyć internauci z każdego zakątka świata.

Połączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami daje nam wiele wspaniałych okazji do tego, aby w ten świąteczny czas móc być razem. I „naszej szopki” nie byłoby bez ludzi. To dobry moment aby ich wszystkich wymienić i wszystkim podziękować. 

Burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik, który od pierwszego sezonu szopki z przychylnością podszedł do projektu a Urząd Miejski ponosi koszt sprzętu i obsługi całego przedsięwzięcia.

Pracownicy Spółdzielni Pionier wraz z ich prezesem Damianem Piotrowskim, z którymi świetna współpraca pozwala bez problemu dograć wszystkie terminy i sprawy związane z zestawieniem i rozbiórką szopki.

Magdalena Peret, anglistka, która charytatywnie tłumaczy polską wersję strony na język angielski, żeby mogła być zrozumiała dla internautów ze świata.

No i oczywiście pomysłodawca Tomasz Siroń, główny programista i szef całego projektu. Współpracujący z nim Hubert Ryfiński, Karol Szpyra i Przemysław Kasza, trzej młodzi ludzie, pełni pasji, z ogromną wiedzą i kreatywnością, każdy z nich odpowiedzialny za inne części projektu „ Interaktywna Szopka Bożonarodzeniowa”.

 Iwona Mańka, koordynator projektu, która te wszystkie „nitki” ze sobą łączy i dba, żeby wszystko szło gładko, łatwo i przyjemnie.

No i oczywiście wszyscy modliborzanie, którzy są z szopki dumni, którzy opowiadają o niej swoim znajomym i bliskim, którzy przychodzą na rynek, żeby wspólnie kolędować ale też, żeby pozdrowić swoich bliskich, pomachać do nich, przekazać świąteczne życzenia czy pozdrowienia. Mieszkańcy, którzy o „naszą szopkę” dbają i cieszą się, że Interaktywna Szopka Bożonarodzeniowa to kolejna rzecz z której wszyscy mieszkańcy Modliborzyc mogą być dumni.  

Do zobaczenia już w grudniu 2020 r.

Zdjęcie szopki autorstwa Huberta Ryfińskiego znalazło się w kalendarzu ściennym na rok 2020 wydanym przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, jesteśmy „grudniem”.

Wszystkie zdjęcia, filmy z wydarzeń, które działy się w świątecznym czasie na rynku znajdziecie Państwo na naszym facebooku Modliborzyce – miasto i gmina

i Instagramie Modliborzyce_miasto_i_gmina_, zapraszamy.

 

 foto: archiwum stron www, Hubert Ryfiński, tekst: Iwona Mańka

Szopka-podsumowanie01
Szopka-podsumowanie02
Szopka-podsumowanie03
Szopka-podsumowanie04
Szopka-podsumowanie05
Szopka-podsumowanie06
Szopka-podsumowanie07
Szopka-podsumowanie08
Szopka-podsumowanie09
Szopka-podsumowanie10
Szopka-podsumowanie11
Szopka-podsumowanie12
Szopka-podsumowanie13
Szopka-podsumowanie14
Szopka-podsumowanie15
Szopka-podsumowanie16
Szopka-podsumowanie17
Szopka-podsumowanie18
Szopka-podsumowanie19
Szopka-podsumowanie20
Szopka-podsumowanie21
Szopka-podsumowanie22
Szopka-podsumowanie23
Szopka-podsumowanie24
Szopka-podsumowanie25
Szopka-podsumowanie26
Szopka-podsumowanie27
Szopka-podsumowanie28
Szopka-podsumowanie29
Szopka-podsumowanie30
Szopka-podsumowanie31
Szopka-podsumowanie32
Szopka-podsumowanie33
Szopka-podsumowanie34
Szopka-podsumowanie35
Szopka-podsumowanie36
Szopka-podsumowanie37
Szopka-podsumowanie38
Szopka-podsumowanie39
Szopka-podsumowanie01 Szopka-podsumowanie02 Szopka-podsumowanie03 Szopka-podsumowanie04 Szopka-podsumowanie05 Szopka-podsumowanie06 Szopka-podsumowanie07 Szopka-podsumowanie08 Szopka-podsumowanie09 Szopka-podsumowanie10 Szopka-podsumowanie11 Szopka-podsumowanie12 Szopka-podsumowanie13 Szopka-podsumowanie14 Szopka-podsumowanie15 Szopka-podsumowanie16 Szopka-podsumowanie17 Szopka-podsumowanie18 Szopka-podsumowanie19 Szopka-podsumowanie20 Szopka-podsumowanie21 Szopka-podsumowanie22 Szopka-podsumowanie23 Szopka-podsumowanie24 Szopka-podsumowanie25 Szopka-podsumowanie26 Szopka-podsumowanie27 Szopka-podsumowanie28 Szopka-podsumowanie29 Szopka-podsumowanie30 Szopka-podsumowanie31 Szopka-podsumowanie32 Szopka-podsumowanie33 Szopka-podsumowanie34 Szopka-podsumowanie35 Szopka-podsumowanie36 Szopka-podsumowanie37 Szopka-podsumowanie38 Szopka-podsumowanie39