„Wyśpiewamy Ci miłość najprościej jak dzieci” to hasło tegorocznego XIII Bibliotecznego Kolędowania w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym. W czwartek 23 stycznia 2020 r. wspólnemu kolędowaniu przewodniczyły najmłodsze dzieci. Przedszkolaki i dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej występowały jako soliści oraz grupowo. Prowadzącą spotkania była Gabriela Nosal.     

Tradycyjne polskie kolędy wiodły prym na wspólnym kolędowaniu. Dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne śpiewając m.in. Pójdźmy wszyscy do stajenki, Wśród Nocnej Ciszy czy Przybieżeli do Betlejem. Nie zabrakło także bardziej współczesnych utworów: Świeć gwiazdeczko mała świeć, a także Kolędy dla nieobecnych. Tę ostatnią wykonała Aneta Luks, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej w Stojeszynie, która tego samego dnia zdobyła III miejsce na XXII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Janowskim Ośrodku Kultury.

Coroczne kolędowanie to wyjątkowe święto dla stojeszyńskiej społeczności. Młodzi artyści przygotowywali się do tego wydarzenia przez całe ferie, aby przedostatniego dnia dać popis swoim umiejętnościom. W wypełnionej po brzegi bibliotece znaleźli się nie tylko mieszkańcy Stojeszyna, ale także przedstawiciele lokalnych władz, samorządowcy oraz kierownicy i dyrektorzy gminnych instytucji. Na spotkaniu obecny był Burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik, Adam Kapusta Przewodniczący Rady Miejskiej w Modliborzycach, Radny Powiatu Janowskiego Piotr Rogoża, Małgorzata Wisińska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym, Wanda Trójczak dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach, Bożena Skowrońska kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Modliborzycach, Irena Błojda kierownik Referatu Organizacyjnego, Maria Piotrowska i Marian Kucia Radni Rady Miejskiej w Modliborzycach.

Uwieńczeniem bibliotecznego kolędowania było wspólne wykonanie jednej z najpiękniejszych polskich kolęd Bóg się rodzi.

XIII Biblioteczne śpiewanie kolęd w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym na pewno nie było ostatnim. Mieszkańcy Stojeszyna chcą podtrzymywać tę piękną polską tradycję. Wspólne kolędowanie sprawia, że silniej czujemy obecność nowonarodzonego Dzieciątka Jezus. Jak pisze Ezio del Favero we wstępie do swojej książki „Jest taki dzień”, ludzie chcą czuć się bliżej nieba: „ Obecność Boga wśród nas sprawia bowiem, że ludzie czują się bliżej nieba… I dziś i dawniej jak ponad dwa tysiące lat temu, pragniemy bowiem nieba i jego znaków pokoju”. Biblioteczne kolędowanie na pewno jest takim znakiem, a kolejne już za rok.

 

                                                      tekst: Monika Hapak - Bielecka

Fot.: Filia Biblioteczna w Stojeszynie Pierwszym

Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie02
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie01
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie03
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie04
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie05
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie06
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie07
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie08
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie09
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie10
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie11
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie12
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie13
Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie02 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie01 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie03 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie04 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie05 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie06 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie07 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie08 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie09 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie10 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie11 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie12 Koldowanie-w-biblio-w-Stojeszynie13