2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto to wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone jest między świętami 1 maja zwanym Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Narodowym 3 Maja.

         Według obowiązującej normy flaga Polski to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały górny i czerwony u dołu. Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona).

          Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustawiony w celu uczczenia symboliki polskiej flagi. Zgodnie ze zwyczajem Polacy powinni tego dnia wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie lub przy domu.

          Drodzy mieszkańcy Gminy Modliborzyce przed nami trzy dni świąteczne. 1 maja będziemy obchodzić Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi, a 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja. Wywieśmy na te dni flagę narodową.

          Zachęcamy także do udziału w akcji #mojaflaga organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Wystarczy tylko do sfotografować swoją flagę i podzielić się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-mojaflaga-wywies-flage/