„…tutaj, w tym mieście wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły i teatr się zaczął. I kapłaństwo się zaczęło” te słowa Jana Pawła II, wypowiedziane 16 czerwca 1999 r. z ołtarza polowego przed wadowickim kościołem parafialnym, są nam dobrze znane.

Wszystko zaczęło się 100 lat temu w Wadowicach, gdzie 18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, Lolek, późniejszy papież Jan Paweł II (1978-2005), ogłoszony świętym w roku 2014, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła.
          Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy (trzeci pod względem długości w historii). Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii.
          Podczas swojej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów (w tym 5 Polaków) i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży, kanonizował 478 świętych (w tym 10 Polaków), beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków), przewodniczył 5 posiedzeniom plenarnym kolegium kardynalskiego, 6 zgromadzeniom generalnym zwyczajnym synodu biskupów, jednemu zgromadzeniu nadzwyczajnemu synodu biskupów, siedmiu zgromadzeniom specjalnym synodu biskupów; przyjął ok. 1400 osobistości politycznych oraz wygłosił ok. 4 tys. przemówień (w tym 2,5 tys. za granicą).
Podczas 104 podróży zagranicznych Jan Paweł II spotykał się z setkami tysięcy wiernych, przedstawicielami innych chrześcijańskich kościołów, wyznawcami religii niechrześcijańskich, ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz młodzieżą.
18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowano szereg uroczystości i propozycji upamiętnienia papieża Polaka. Z powodu zagrożenia epidemicznego, większość jubileuszowych wydarzeń odbędzie się jednak w przestrzeni online. Zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach, a także do wspólnej modlitwy w naszych domach.
          Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II powstał hymn obchodów, o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Utwór spotkał się z ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń.
Link do utworu: https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns
Zachęcamy także do udziału w akcji #DziękujemyJaniePawle2 w mediach społecznościowych. Aby wziąć w niej udział, wystarczy na kartce papieru napisać hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku.
Przypomnijmy, że 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Karola Wojtyły, a rok 2020 ogłoszony został rokiem Jana Pawła II.
Poniżej znajdziecie kilka linków do stron z różnymi wydarzeniami związanymi z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II :
https://idmjp2.pl/index.php/pl/2177-wydarzenia-oraz-inicjatywy-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-ii
https://diecezja.pl/100-lecie/?strona=aktualnosci
https://wadowice.pl/aktualnosci/100-lecie-urodzin-jana-pawla-ii/
https://www.centrumjp2.pl/
https://santojp2.pl/
https://jp2.tvp.pl/
https://www.gov.pl/web/kultura/100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii--wydarzenia-w-calej-polsce

Źródła:
https://www.centrumjp2.pl/
https://domjp2.pl/
https://diecezja.pl/