81 lat temu, 8 września 1939 r., Modliborzyce i okoliczne miejscowości zostały zbombardowane.
W piątek 8 września nad gminą pojawiły się dwa niemieckie samoloty. Jeden z nich zrzucił bombę na park w Kolonii Zamek, a następnie dwie bomby na pole i park w Lutem.

Eksplozja bomb nie spowodowała strat w ludziach. Drugi samolot zrzucił trzy bomby na Modliborzyce, które przyniosły już straty wśród ludności cywilnej, a także zniszczyły plebanię, w sąsiedztwie której śmierć poniosło kilku znajdujących się tam żołnierzy, oraz Szkołę Powszechną i sąsiadujące z nią zabudowania zajmowane przez woźnego niejakiego Wołoszyna.
Drugi nalot nastąpił w godzinach porannych 15 września 1939 r.
W tym dniu nad Modliborzycami i okolicą przeleciały 3 eskadry samolotów. W sumie było ich 40. Zrzucono 240 bomb. Na ogród plebański gdzie stacjonowali polscy żołnierze spadło ich 6. Zabiły one 6 żołnierzy a wielu z nich zostało rannych. Były też ofiary wśród ludności cywilnej. Centrum Modliborzyc zostało spalone. Spłonęły też wszystkie zabudowania plebańskie: plebania, wikariat, budynki gospodarcze, organistówka z kancelarią parafialną i dzwonnica. Jeden dzwon, na skutek wysokiej temperatury, stopił się. W kościele od podmuchów bombowych wypadły wszystkie szyby, wyłamane zostały drzwi. W kancelarii spłonęły akta parafialne.
Podczas obu ataków zginęło około 87 osób.
Ofiary wrześniowych nalotów z 8 i 15 września w imieniu wszystkich mieszkańców gminy uczcili przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miejskiej w Modliborzycach - Adam Kapusta, Burmistrz Modliborzyc- Witold Kowalik oraz Sekretarz Gminy - Marzena Doelcka-Jocek, składając kwiaty przed pomnikiem pomordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców Gminy Modliborzyce.

DSC6684
DSC6688
DSC6696
DSC6700
DSC6707
DSC67482

Tekst, foto. K. Pyć

Źródło:
„Modliborzyce. Studia z dziejów miejscowości i gminy”, Lublin-Modliborzyce 2014-2015
Ks. J. Brzozowski, „Ks. Stanisław Rybka…”, „Wieści Gminne” nr 20