78 lat temu hitlerowcy spacyfikowali wieś Kalenne, paląc domy i mordując mieszkańców.
Rano 2 października 1942 roku hitlerowcy otoczyli wieś, w której palili dom po domu, a także miejscową szkołę i karczmę. Gdy mieszkańcy zaczęli uciekać z płonących gospodarstw okupanci zaczęli do nich strzelać z ciężkiego karabinu maszynowego, ustawionego w centrum miejscowości. Oprócz Kalennego w tym samym czasie Niemcy spacyfikowali przy użyciu lotnictwa także pobliski Gwizdów i Ciechocin.
Zginęło 77 osób, w tym dzieci, kobiety i starcy, z których większość to mieszkańcy Kalennego – 60 osób, z Gwizdowa – 11 osób i z Ciechocina – 6 osób.
W rocznicę tego wydarzenia pamięć ofiar uczcili przedstawiciele władz samorządowych gminy Modliborzyce, którzy w piątek 2 października 2020 r. złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym te tragiczne wydarzenia. Hołd pomordowanym oddali burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik, przewodniczący rady miejskiej Adam Kapusta i sekretarz gminy Marzena Dolecka-Jocek.
Obecny pomnik we wsi Kalenne został postawiony w 2012 roku w miejscu starego obelisku, który stanął zaraz po zakończeniu II wojny światowej.
Pomnik zawiera nazwiska pomordowanych ze wsi Kalenne, Gwizdów i Ciechocin.Mieści się na nim również napis: „W hołdzie mieszkańcom wsi Kalenne rozstrzelanym i zamordowanym przez niemieckiego okupanta podczas akcji pacyfikacyjnej 2 października 1942 r. w okresie II wojny światowej. Społeczeństwo gminy Modliborzyce, 2 października 2012 r.”.
Stary, poprzedni pomnik, którego już nie ma, a który powstał w 1975 roku zawierał inskrypcję: „W hołdzie ofiarom hitlerowskiej okupacji w latach 1939-1944. Cześć ich pamięci. W XXX rocznicę zwycięstwa, społeczeństwo gminy Modliborzyce. Kalenne, 9.05.1975 r.”