W Modliborzycach stanął metalowy kosz w kształcie serca. Dochód ze sprzedaży wrzuconych do niego plastikowych nakrętek zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Mai Krysy, małej mieszkanki naszej gminy.

9 stycznia 2021 r. na rynku w Modliborzycach stanął metalowy kosz w kształcie serca. To pierwsza tego typu instalacja w naszym powiecie, gdzie można oddawać zebrane przez siebie plastikowe nakrętki, aby wspomóc potrzebujących.
Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji o charakterze charytatywno-ekologicznym. W taki sposób można pomóc osobom potrzebującym, a jednocześnie zadbać o nasze środowisko.
"Nakrętkowe serce" jest kontynuacją prowadzonej od jesieni akcji #WkręćSięWPomaganie #DlaMai, zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich "Wysokie Obcasy" z Modliborzyc, a która polega na zbieraniu plastikowych nakrętek by pomóc zdobyć fundusze na leczenie i rehabilitację Mai.
Maja urodziła się w sierpniu 2016 r. z trisomią 21 chromosomu, czyli z zespołem Downa. Lekarze dodatkowo stwierdzili u niej wadę serca, niedoczynność tarczycy, epilepsję oraz obniżone napięcie mięśniowe. Maja przeszła już kilka operacji, jest pod stałą opieką specjalistów i rehabilitantów. Dlatego też potrzebne są fundusze, by Maja mogła dalej korzystać z ich pomocy i normalnie się rozwijać. Stąd też pomysł zbierania nakrętek.
Pomysł na zrobienie takiego serca podsunęła mama Mai, Paulina Tylus, która zwróciła się do KGW „Wysokie Obcasy: w Modliborzycach z zapytaniem czy może uda się coś takiego stworzyć u nas w gminie. A że paniom z "Wysokich Obcasów" dwa razy powtarzać nie trzeba, zaczęły działać, najpierw organizując akcję #WręćSięWPomaganie #DlaMai, a przy okazji szukając funduszy oraz wykonawców serca.
Dzięki staraniom i uporowi paniom Z KGW "Wysokie Obcasy" pomysł stworzenia serca na nakrętki trafił na podatny grunt i oto jest, 9 stycznia 2021 r. duże, czerwone serducho stanęło na modliborzyckim rynku.
Twórcami serca są Paweł Szypra, Karol Szypra oraz ich tata - Piotr z Wierzchowiskach, którzy stworzyli jego projekt i wykonali je całkowicie za darmo, tak po prostu od serca. A na koniec jeszcze dostarczyli je na rynek i pomagali w jego montażu.
Pomysł "nakrętkowego" serca spotkał się również z przychylnością i życzliwością Burmistrza Modliborzyc - Witolda Kowalika oraz władz gminy.
Serce powstało, by kontynuować akcję #WkręćSięWPomaganie dla Mai, która wraz z rodzicami pojawiła się na rynku, by symbolicznie rozpocząć zbieranie plastikowych nakrętek.
Idea serc na nakrętki jest prosta. Ludzie zamiast do śmieci, plastikowe nakrętki wrzucają do specjalnych pojemników, którymi opiekują się wybrane organizacje charytatywne. Nakrętki są sprzedawane (cena to kilkadziesiąt groszy za kilogram), a organizacje wykorzystują pieniądze na swoją działalność. Przy okazji odzyskuje się surowiec wtórny.
Zachęcamy wszystkich gorąco do wrzucania plastikowych nakrętek – każdy z nas ma je w swoim domu. Chcesz pomóc zbieraj razem z nami. Każdy gest nawet najdrobniejszych zmienia świat, czyjś świat...
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w stworzenie "nakrętkowego serca" w Modliborzycach. Mamie Mai za pomysł, paniom z KGW „Wysokie Obcasy” za jego realizację, Karolowi, Pawłowi i Piotrowi Szpyra za wykonanie serca, władzom samorządowym za przychylności i wsparcie, panom ze Spółdzielni Socjalnej „Pionier” za pomoc w montażu serca.
Już teraz dziękujemy też wszystkim, którzy wrzucą do naszego serca nakrętki by pomóc Mai, oby jak najszybciej się zapełniło!!!


Tekst, zdjęcia K.Pyć

DSC7693-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7704-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7718-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7721-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7759-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7779-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7789-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7809-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7813-dluzsza-krawedz-1600Q72
DSC7837-dluzsza-krawedz-1600Q72