Władze samorządowe przypominają, że od 27 marca 2021 r. obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, w związku z dużym wzrostem zachorowań na COVID-19. Apelujemy do mieszkańców Gminy Modliborzyce o rozsądek i przestrzeganie wszystkich wprowadzonych zaleceń i rygorów sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk, zachowanie dystansu społecznego i ograniczenie zgromadzeń. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nas i naszych bliskich zależy od nas samych!

Urząd Miejski w Modliborzycach zachęca do załatwianie spraw poprzez platformę ePUAP, kontakt telefoniczny oraz e-mailowy.

Telefony do Urzędu: 15/871 50 79, 15/871 71 50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon do Zakładu Gospodarki Komunalnej: 15/ 871 71 07
Telefon do Ośrodka Pomocy Społecznej: 15/871 51 08, 15/871 71 55

Informujemy, iż czynności płatniczych można dokonywać również poprzez bankowość elektroniczną.
92 8717 1123 2010 1000 2118 0001 – rachunek główny gminy, m.in. wpłaty
z podatków, opłaty skarbowe,
45 8717 1123 2010 1000 1727 0001 – rachunek ZGK - do wpłaty za wodę i ścieki
04 8717 1123 2010 1000 2118 0033 – opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Co zmieniło się od soboty 27 marca 2021r. ?
Handel
• Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
• Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
• 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
• 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny
Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu
Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz
W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian
Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:
• Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
• Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
• Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
• Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Od 30 marca 2021r. Od obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski:

1. Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen
• Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
• Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
• Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
• Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

2. Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen
• Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
• Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
• Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
• Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Szczepionka zwalnia z kwarantanny
Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19
Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie