“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to tytuł, z którym zmierzyli się uczestnicy tegorocznego Narodowego Czytania.
W piątek, 3 września 2021 r., modliborski rynek zmienił się w salon rodziny Dulskich, gdzie rozgrywa się akcja powieści Zapolskiej. Przy sprzyjającej pogodzie mogliśmy wysłuchać całego utworu Gabrieli Zapolskiej, w doskonałym wykonaniu.
W osoby dramatu wcieli się:
Pani Dulska – Iwona Mańka, DKK w Modliborzycach,
Pan Dulski – Zdzisław Drzazga, DKK w Modliborzycach,
Zbyszko Dulski – Andrzej Rząd, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach,
Hesia Dulska – Marzena Dolecka-Jocek, Sekretarz Gminy Modliborzyce,
Mela Dulska – Marta Frączek, dyrektor Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach,
Juliasiewiczowa z Dulskich – Bożena Pikula, nauczyciel Zespołu Szkół w Modliborzycach, DKK w Modliborzycach,
Lokatorka – Maria Krasowska, Dzienny Dom „Senior+”,
Hanka – Katarzyna Głąb, sołtys Modliborzyc,
Tadrachowa - Irena Rusinek, DKK Modliborzyce, Dzienny Dom „Senior+”
Czytaniu na rynku w Modliborzycach towarzyszyła wystawa o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskie,. Ponadto Biblioteka u Kazimierza przygotowała na tę okazję pamiątkowe zakładki, a osoby, które tego dnia przyniosły własne egzemplarze książki, otrzymały specjalną pieczęć potwierdzającą udział w akcji.
Tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotowali: Biblioteka u Kazimierza w Modliborzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach, a patronat nad akcją objął Burmistrz Modliborzyc - Witold Kowalik.
W tym miejscu dziękujemy Spółdzielni Socjalnej Pionier w Modliborzycach oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, a Urzędowi Miejskiemu w Modliborzycach za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla czytających i słuchających.
Kto w ten dzień nie mógł być z nami może obejrzeć transmisję naszego czytania na Facebooku Biblioteki u Kazimierza: https://fb.watch/7RzRoI_Phm/
Dziękujemy za ten rok i zapraszamy już teraz zapraszamy w 2022 r. do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza!!
K.Pyć
tekst, foto. K.Pyć
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.
– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.