Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej nie złożyli broni i nie godzili się na sowiecką okupację Polski. W obliczu tego co dzieje się na Ukrainie dzisiejsze święto ma szczególny charakter. Dziś bardziej doceniamy poświęcenie naszych przodków, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu i oddali życie w obronie Ojczyzny.

       Chcąc uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych Burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Modliborzycach Adamem Kapustą oraz Sekretarz Gminy Modliborzyce Marzeną Dolecką-Jocek złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy pomniku w Świnkach, gdzie 22 września 1946 r. oddziały dowodzone przez Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” starły się z grupa pościgową UB-KBW z Niska.
        Zaskoczeni i przygwożdżeni ogniem „Zaporczycy” podjęli walkę, podczas której uniknęli okrążenia i odskoczyli od nieprzyjaciela. Trwała ona niespełna pół godziny, ale przyniosła krwawe żniwo – śmiertelnie ranny został Edward Kwiatkowski „Sokół”, który w niedługim czasie zmarł. Miejsce pochówku „Sokoła” jeszcze nie zostało odnalezione, został pochowany w bezimiennym grobie, pod sosną, na której żołnierze wyryli nożem krzyż.
        Pomnik w Świnkach został postawiony z inicjatywy p. Jana Syca, świadka tych wydarzeń, przy wparciu Burmistrza Modliborzyc Witolda Kowalika i Nadleśnictwa Lasy Janowskie. 21 września 2019 r., w 73. rocznicę tamtych wydarzeń, w Świnkach poświęcono odnowiony pomnik. Jego odsłonięcia dokonali świadkowie tamtych wydarzeń, pan Jan Syc i ppłk Marian Pawełczak, pseudonim „Morwa”, żołnierz i uczestnik walk pod Świnkami.


Cześć i chwała Bohaterom!!

DSC6249
DSC6226
DSC6239