Drodzy mieszkańcy Gminy Modliborzyce przed nami trzy dni świąteczne. 1 maja będziemy obchodzić Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi, a 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja. Wywieśmy na te dni flagę narodową.


1 Maja
    Międzynarodowy Dzień Pracy. Początek tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 Maja
   Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 
    Według obowiązującej normy flaga Polski to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały górny i czerwony u dołu. Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona).
    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustawiony w celu uczczenia symboliki polskiej flagi. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 Maja
   Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
   Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Warto uczcić te trzy świąteczne dni wywieszając biało-czerwoną flagę.
Polskie barwy narodowe symbolizują wspólne dzieło naszych przodków. Są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Bądźmy dumni z naszej flagi!


       Zachęcamy także do udziału w akcji #mojaflaga organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Wystarczy tylko do sfotografować swoją flagę i podzielić się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wywies-flage-na-dzien-flagi-swietujmy-razem-2-maja/