Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie lubelskim funkcjonuje od 14 września 2016 roku. Od tego momentu mieszkańcy naszego powiatu mogą na bieżąco informować Policję o zagrożeniach występujących w danym rejonie. Dzięki takiej współpracy wspólnie możemy wpływać na bezpieczeństwo w powiecie janowskim. Dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z tego narzędzia.

        Przypominamy, że 14 września 2016 roku w województwie lubelskim zostało uruchomione nowe narzędzie informatyczne - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy mieszkaniec regionu może sam zadbać o bezpieczeństwo, zareagować na zagrożenia i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Można też sprawdzić czy w jego okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym.
        Od początku 2022 roku na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu janowskiego zostało wprowadzonych 209 zgłoszeń, z tego 142 zostało potwierdzonych. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym a konkretnie nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 162 zgłoszeń, z czego 140 zostało potwierdzonych. Wiele zgłoszeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: miejsc grupowania się małoletnich, złej organizacji ruchu drogowego czy niewłaściwej infrastruktury drogowej.
        Warto przypomnieć, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w jego okolicy. Następnie te sygnały są przez Policję weryfikowane. Jeśli zagrożenie zostanie potwierdzone, Policja wprowadzi je wprost na mapę. Dziękujemy i zachęcamy do dalszego korzystania z tego narzędzia.
       Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.  Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Widzisz zagrożenie – zareaguj i odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa!