83 lata temu, 8 września 1939 r., w piątek, nad gminą pojawiły się dwa niemieckie samoloty.

       Jeden z nich zrzucił bombę na park w Kolonii Zamek, a następnie dwie bomby na pole i park w Lutem. Eksplozja bomb nie spowodowała strat w ludziach. Drugi samolot zrzucił trzy bomby na Modliborzyce, które przyniosły już straty wśród ludności cywilnej, a także zniszczyły plebanię, w sąsiedztwie której śmierć poniosło kilku znajdujących się tam żołnierzy oraz Szkołę Powszechną.
     

        Drugi nalot nastąpił w godzinach porannych 15 września 1939 r. W tym dniu nad Modliborzycami i okolicą przeleciały 3 eskadry samolotów. W sumie było ich 40. Centrum Modliborzyc zostało spalone. Spłonęły też wszystkie zabudowania plebańskie: plebania, wikariat, budynki gospodarcze, organistówka z kancelarią parafialną i dzwonnica.

  
       

        W wyniku nalotów z 8 i 15 września śmierć poniosło w sumie ponad 80osób, a większa część zabudowań Modliborzyc została zniszczona.
        W 83. rocznicę bombardowania Modliborzyc przedstawiciele władz samorządowych uczcili pamięć ofiar wojny. Pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w II wojnie światowej mieszkańców Gminy Modliborzyce na rynku miasta znicze zapalili i złożyli kwiaty: Burmistrz Modliborzyc – Witold Kowalik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Modliborzycach – Adam Kapusta oraz Sekretarz Gminy Modliborzyce – Marzena Dolecka- Jocek.

DSC4583
DSC4575
DSC4602
DSC4630
DSC4623
DSC4633