Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, będzie gościem Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach. Spotkanie autorskie, które odbędzie się w piątek 7 października 2022 r., jest nagrodą w konkursie "Przerwa na wspólne czytanie" Kinder Mleczna Kanapka.

        Dzięki wsparciu Czytelników biblioteka w Modliborzycach zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskiej akcji Kinder Mleczna Kanapka „Przerwa na wspólne czytanie” . W nagrodę nasza placówka otrzymała komplet książek od wydawnictwa Trefl o wartości 1000 zł, papierowy teatrzyk obrazkowy "Kamishibai" oraz możliwość organizacji spotkania autorskiego z wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej oraz ambasadorem akcji „Przerwa na wspólne czytanie" - Michałem Rusinkiem.
        Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Sekretarzem Wisławy Szymborskiej został wkrótce po tym, jak poetka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Do pracy tej poleciła Rusinka znajoma poetki, Teresa Walas, która była promotorem jego pracy magisterskiej. Sekretarzem poetki był do jej śmierci, a obecnie prowadzi fundację jej imienia. Oprócz tego wykłada literaturoznawstwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumaczy książki z języka angielskiego, pisze książki dla dzieci i dorosłych oraz felietony o książkach i języku, a także układa wierszyki i teksty piosenek. Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Świat Przyjazny Dziecku za książki „Gdziekolwiek jestem – jest i Miś” oraz „Wichajster”.

Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinne 9:00, a jego adresatami są przede wszystkim dzieci z klas I - III.


Akcja "Przerwa na wspólne czytanie" Kinder Mleczna Kanapka to jeden z pomysłów na promocję czytelnictwa, integrację lokalnej społeczności, a przede wszystkim na popularyzację idei wspólnego czytania, jako najpiękniejszego sposobu na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka i wzbogaca jego zasób słów, uczy empatii i pozytywnych zachowań. Dziecko, czytając z rodzicami, czuje się bezpieczne i kochane. Czytajcie z dzieckiem. Podarujcie mu wspólne chwile, bo czytanie to kochanie!