Zapraszamy Państwa na jedyny w województwie lubelskim koncert fortepianowy, który odbędzie się 6 sierpnia b.r. o godz. 15:00 w parku podworskim w Stojeszynie. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są: Burmistrz Modliborzyc, Nadleśnictwo Janów Lubelski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach.

      Festiwal CHOPIN en VACANCES-we dworach i krajobrazach Polski organizujemy, już po raz siódmy z rzędu, dla przypomnienia inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji, poprzedzany sławą genialnego młodzieńczego wirtuoza fortepianu. Festiwal Chopin en Vacances organizowany jest pro bono, a wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny i bezpłatny.
       Uroki życia wiejskiego, muzyki i zwyczajów ludowych, piękno polskiego krajobrazu i będącej w pełnym, letnim rozkwicie przyrody oraz wspaniałe kulturalne tradycje polskiego szlacheckiego dworu i ziemiańskiego kulturalnego salonu, ukształtowały wrażliwość i indywidualność artystyczną młodego Fryderyka.

      Formuła Festiwalu Chopin en Vacances jest bardzo interesująca:
     Występy podczas CHOPIN en VACANCES nie są konkursowe. To pozbawiona stresu współzawodnictwa, wakacyjna forma koleżeńskich spotkań muzycznych w przyjacielskim gronie młodych wybitnie uzdolnionych muzyków. Jednak występy festiwalowe odbywają się mimo to pod czujnym okiem i w ścisłej konsultacji z gronem najwybitniejszych polskich profesorów fortepianu. Festiwalowy fortepian Chopin en Vacances podróżuje z nami podczas muzycznych letnich wakacji. Ustawiamy fortepian w miejscach dawnych dworów szlacheckich zapisanych w zbiorowej pamięci Polaków jako ośrodki polskiej kultury i ciągłości narodowej tradycji.
Jeśli dwór zachował się w dobrym stanie i znajduje się w nim historyczny instrument wówczas koncertujemy we wnętrzu dworu, jeśli dwór jest w ruinie, wówczas ustawiamy nasz fortepian w ruinach dworu, jeśli dwór ocalał, ale nie mamy dostępu do wnętrz dworu, wówczas ustawiamy fortepian na podjeździe przed dworem, jeśli dworu już nie ma, wówczas koncertujemy w parku podworskim, a jeśli w okolicy nie ma już nawet parku, koncert odbywa się wówczas w nieskalanym, pięknym krajobrazie. Docieramy w ten sposób do źródła chopinowskich inspiracji, obcując z tradycją i środowiskiem, w którym dorastał i tworzył. Chcemy pokazać ocalałe dwory, funkcjonujące nadal jako prywatne i żywe domy rodzinne, będące nieustająco ostoją polskiej kultury, tradycji i wartości. Młodzi pianiści mogą nawiązać osobiste kontakty z przedstawicielami historycznych rodów Rzeczypospolitej. Goszcząc we dworach, mają wyjątkową okazję doświadczyć ich niepowtarzalnego klimatu i tradycyjnej polskiej gościnności. Tam, podczas koncertu dzwonią naturalnie stojące w salonie starożytne zegary i wtóruje śpiewem kanarek w klatce przy fortepianie.
      Wybitna młodzież chopinowska koncertuje podczas letnich wakacji na wzór młodego Fryderyka, a mieszkańcy niewielkich wiosek i miejscowości uzyskują dostęp do kultury muzycznej na nieosiągalnym dla nich wcześniej najwyższym poziomie. Melomanom z wielkich ośrodków miejskich dajemy miły pretekst do kulturalnych wakacyjnych wycieczek w miejsca dotąd im nie znane i w innym razie zupełnie dla publiczności niedostępne.
Festiwal CHOPIN en VACANCES zaskarbił sobie wielką sympatię szerokiego grona oddanych słuchaczy i na dobre wpisał się w kalendarz kulturalny Polski.Festiwal "Chopin en Vacances 2023" - we dworach i krajobrazach Polski, został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu ”Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy!