Szanowni Państwo,
340 lat temu król Jan III Sobieski przekazał papieżowi wieść o spektakularnym pogromie Turków spod oblężonego Wiednia.

Wydarzenie to zmieniło losy Europy, a wspaniałe zwycięstwo Polaków na zawsze zapisało się na kartach jej historii.

Pragnąc je upamiętnić, Skarbnica Narodowa ufundowała dla każdego bezpłatny medal pamiątkowy. Serdecznie zapraszamy do świętowania z nami 340. rocznicy naszego wielkiego zwycięstwa!

Aby otrzymać jubileuszową emisję
wystarczy wejść na stronę:
www.skarbnicanarodowa.pl/odsiecz
Awers medalu przedstawia tarczę z łacińską dewizą: SIC MUNITA TUTIOR (Tak chroniona - Rzeczpospolita - bezpieczna). Napis ten umieszczono na złotym medalu koronacyjnym Jana III Sobieskiego, wybitym w 1676 roku. Otacza ją wieniec herbów wybitnych polskich dowódców, takich jak Władysław Jagiełło, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Józef Poniatowski.

Rewers ukazuje triumfującego króla Jana III Sobieskiego na koniu, z szablą w ręku. W otoku napis: 340. ROCZNICA ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ. Motyw jest nawiązaniem do płaskorzeźby z postacią monarchy, autorstwa Piusa Welońskiego, którą umieszczono w 1883 roku na ścianie kościoła Mariackiego w Krakowie.

Autorem projektu pamiątkowego medalu jest wybitny polski artysta - Robert Kotowicz. Jego bogaty dorobek artystyczny obejmuje setki medali i monet. Jest również autorem kilkudziesięciu numizmatów, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody.