"Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca", tymi słowami arcybiskup Leonardo Sandrii ogłosił wiadomość o śmierci papieża. Dziś mija 20. rocznica śmierci Jana Pawła II – papieża, który na zawsze odmienił oblicze Kościoła i świata. Jego nauczanie wciąż inspiruje miliony ludzi. Był orędownikiem pokoju, jedności i godności człowieka. Wskazywał drogę do prawdy i dobra, pozostawiając nam niezwykłe dziedzictwo duchowe. Dziś wspominamy go z wdzięcznością i refleksją nad wartościami, które nam przekazał.
Chcąc pokazać, że Papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za jego pontyfikat, za to, ile uczynił dla Kościoła, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas, Burmistrz Modliborzyc –Witold Kowalik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Modliborzycach - Adam Kapusta, Sekretarz Gminy Modliborzyce - Marzena Dolecka-Jocek, dyrektor Biblioteki u Kazimierza - Marta Frączek oraz proboszcz parafii Modliborzyce - ksiądz Marcin Chłopek złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy pomniku w Jana Pawła II w Modliborzycach.
Pamiętamy...
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie , w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia. Miał 84 lata.
Dnia 16 października 1978 r. został wybrany na papieża, jako pierwszy po 455 latach, biskup Rzymu niebędący Włochem. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX.
Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego.
Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii.
Podczas swojej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów (w tym 5 Polaków) i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży, kanonizował 478 świętych (w tym 10 Polaków), beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków), przewodniczył 5 posiedzeniom plenarnym kolegium kardynalskiego, 6 zgromadzeniom generalnym zwyczajnym synodu biskupów, jednemu zgromadzeniu nadzwyczajnemu synodu biskupów, siedmiu zgromadzeniom specjalnym synodu biskupów; przyjął ok. 1400 osobistości politycznych oraz wygłosił ok. 4 tys. przemówień (w tym 2,5 tys. za granicą).
Podczas 104 podróży zagranicznych Jan Paweł II spotykał się z setkami tysięcy wiernych, przedstawicielami innych chrześcijańskich kościołów, wyznawcami religii niechrześcijańskich, ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi oraz młodzieżą.
27 kwietnia 2014 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, podczas uroczystej mszy św. na placu świętego Piotra, pod przewodnictwem papieża Franciszka, przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI, bł. Jan Paweł II został ogłoszony świętym.