Strażacy z Zarajca w gminie Modliborzyce otrzymają na gwiazdkę nowy samochód. Firma, która ma go dostarczyć jest już wybrana, a sam pojazd ma trafić do miejscowej jednostki w najbliższych dniach.

Będzie to lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, przystosowany do przewozu co najmniej 5 osób, z klimatyzacją i systemami bezpieczeństwa, wyposażony, m.in. w sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, głośnik i lampy dachowe oraz radiotelefon.

- Używany teraz "Lublin" został wyprodukowany w 1997 roku. Choć był przez nas eksploatowany przez kilkanaście lat może jeszcze służyć innym druhom, dlatego zostanie przekazany do OSP w Pasiece - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej komendant gminny, jednocześnie prezes OSP w Zarajcu Tomasz Kliza.

Nowy pojazd będzie kosztować prawie 163 tysiące złotych, z czego 50 tysięcy będzie pochodzić ze środków Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, 86 tysięcy to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a resztę dołoży gmina.

Do OSP w Zarajcu należy 39 członków w tym 3 kobiety. To jedna z dziesięciu jednostek w gminie Modliborzyce, z czego dwie - OSP Modliborzyce i OSP Wierzchowiska Pierwsze, są wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pozostałe działają w miejscowościach: Dąbie, Lute, Pasieka, Stojeszyn, Wierzchowiska Drugie, Wolica Pierwsza i Wolica Druga.