"Narodowe czytanie" w Modliborzycach zyskuje coraz większe grono zwolenników. W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała akcję po raz drugi, gromadząc wśród lektorów i słuchających ponad sto osób, czyli prawie dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Ze względu na pogodę organizatorzy przenieśli spotkanie z rynku do ośrodka kultury. - Mimo to na rynku zostawiliśmy nagłośnienie i jak się okazało był to dobry pomysł, ponieważ przechodnie zatrzymywali się przy głośnikach, by posłuchać tego co dzieje się w GOK - relacjonuje dyrektor modliborzyckiej książnicy Zenobia Trójczak.

W czytanie "Lalki" Bolesława Prusa zaangażowało się 35 osób. Byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych z przewodniczącym Rady Miejskiej w Modliborzycach Piotrem Rogożą, kierownicy gminnych jednostek, nauczyciele, uczniowie oraz członkowie dyskusyjnego klubu książki, działającego przy bibliotece.

Dyrektor Trójczak cieszy się z tak dużego zainteresowania akcją i już zaprasza na kolejne czytanie za rok.

Była to czwarta edycja ogólnopolskiej akcji, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckiej. Za pierwszym razem, w 2012 roku, jej uczestnicy czytali "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, rok później "Zemstę" Aleksandra Fredry, a przed rokiem "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.

W tym roku "Narodowe czytanie" odbyło się w ponad 1600 miejscowości w Polsce, a także poza jej granicami, m.in. we Włoszech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Łotwie, a nawet w Republice Południowej Afryki.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że powieści, które będą czytane w następnych latach, zostaną wybrane w konkursie, a tytuł dzieła na 2016 rok ma być ogłoszony 1 lutego - w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.