W okresie jesiennym prowadzone będą działania, których głównym celem będzie promowanie bezpieczeństwa rowerzystów. Działania te będą zmierzały do zwrócenie uwagi rowerzystom, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

 

Policjanci podczas prowadzonych kontroli będą egzekwowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące rowerami.  

Pamiętajmy, że rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych.

     Zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony:

  • z przodu w jedno białe światło pozycyjne;
  • z tyłu - jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • sygnał dźwiękowy.

Dobrze również stosować elementy odblaskowe ? mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów (kamizelki, opaski odblaskowe) ? odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni.

Policjanci przypominając o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa dla rowerzystów apelują  o zachowanie szczególnej ostrożności, wyposażenie roweru w wymagane oświetlenie oraz używanie elementów odblaskowych. 
W zderzeniu z samochodem rowerzysta nie ma praktycznie żadnych szans.