Członkowie Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach spotkali się w niedzielę 15 stycznia, by podsumować rok, złożyć sobie życzenia świąteczno-noworoczne i wspólnie pośpiewać kolędy.

W tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w Lokalnym Centrum Kultury w Wierzchowiskach Pierwszych, wzięło udział około 200 osób.- To doroczne spotkanie nie tylko naszych członków, ale również członków rodzin pszczelarzy, bez których efektywna praca w pasiekach nie byłaby możliwa. Oprócz tego gościliśmy przedstawicieli władz wojewódzkich Polskiego Związku Pszczelarskiego i władz samorządowych oraz delegacji zaprzyjaźnionych kół i organizacji, które wspierają nas w codziennej działalności - mówi prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Modliborzycach Stanisław Pikula.

          Niedzielną uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wierzchowiskach Pierwszych, której przewodniczył proboszcz tej parafii ksiądz Zbigniew Solarz, a homilię wygłosił kapelan pszczelarzy ksiądz kanonik Stanisław Kowal. W eucharystii wzięły udział poczty sztandarowe kół pszczelarzy z Chrzanowa, Godziszowa, Szastarki i Modliborzyc.

          Oficjalną część spotkania w centrum kultury, otworzył prezes Stanisław Pikula, który podsumował ubiegłoroczną działalność koła i przedstawił najbliższe plany. Mówił m.in. o pomyśle utworzenia w gminie Modliborzyce wioski tematycznej "Miodowe wzgórza", na którą Stowarzyszenie Przyjaciół Pszczół "Pasieka" w Wierzchowiskach Drugich chce pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Leśny Krąg".

          Zaangażowanie i aktywność modliborskich pszczelarzy podkreślali zaproszeni goście, w tym m.in. prezes zarządu wojewódzkiego PZP w Lublinie Piotr Różyński i honorowy prezes Stanisław Różyński, burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik i reprezentujący starostę janowskiego radny powiatowy Stanisław Mazur.

          Niedzielna uroczystość była także okazją do wręczenia podziękowań dla zasłużonych pszczelarzy - Joanny Plachy z Wojciechowa, Bogdana Sajdaka z Wolicy Pierwszej, Stefana Doleckiego z Antolina, Ryszarda Wojtana z Wierzchowisk Drugich oraz dla kierownik oddziału Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim Krystyny Krasy, która odchodzi na emeryturę.

          Modlitewną część spotkania poprowadził ksiądz kanonik Stanisław Kowal, po czym wszyscy złożyli sobie noworoczne życzenia i połamali się opłatkiem, a potem śpiewali kolędy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Franciszka Kamińskiego z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach. Potrawy na świąteczny stół przygotowali członkowie sekcji kulinarnej koła pszczelarzy.

          W spotkaniu wzięli również udział sekretarz Gminy Modliborzyce Marzena Dolecka-Jocek i radni Elżbieta Kamińska i Michał Kuźmicki, członkowie Rady Powiatu w Janowie Lubelskim Wiesław Dyjach i Janusz Lewandowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku Dariusz Wolan, dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Wierzchowiskach Drugich Teresa Szostek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Modliborzycach Bożena Skowrońska, prezes LGD "Leśny Krąg" Janina Skubik i ekspert tego stowarzyszenia do spraw wiosek tematycznych Jadwiga Tatara, Aneta Amborska z LODR w Janowie Lubelskim, komendant Posterunku Policji w Modliborzycach Andrzej Nawrocki i delegacja koła pszczelarzy z Janowa Lubelskiego.

         Organizatorzy spotkania dziękują za wsparcie sponsorom, którymi byli dyrektor Banku Spółdzielczego w Modliborzycach Danuta Tęcza oraz właściciele marketu "Koja" Alicja Kowal i Zakładu Maszyn Rolniczych Dariusz Majewski.

Galeria zdjęć