Gmina Modliborzyce ma budżet na 2018 rok. W planie finansowym, który rada miejska uchwaliła we wtorek 30 stycznia, jest prawie 39 milionów 100 tysięcy złotych dochodów i około 41 milionów 750 tysięcy wydatków.

Kilkanaście milionów gmina przeznaczy na inwestycje, z których większość będzie współfinansowana ze źródeł zewnętrznych, w tym przede wszystkim z funduszy unijnych.

Najbardziej kosztowny będzie zakup i montaż 674 solarów i 63 kotłów na biomasę. W budżecie radni zapisali na ten cel ponad 7 milionów 640 tysięcy złotych, z czego do 85 procent kosztów netto samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wszystkie instalacje mają być zamontowane do końca sierpnia.

W podobnym terminie powinna się zakończyć przebudowa ponad 5,5-kilometrowego fragmentu drogi powiatowej Modliborzyce - Błażek, która będzie współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na ten cel gmina przeznaczyła około 4 milionów złotych, z czego ponad 63 procent stanowi dotacja.

W tegorocznym budżecie są także ponad 2 miliony złotych na budowę 216 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz 1 milion złotych na budowę wodociągu w miejscowości Kalenne i kanalizacji w Słupiu. Obydwa zadania są rozłożone na dwa lata i będą współfinansowane z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Samorząd zaplanował również utworzenie placów zabaw i siłowni zewnętrznych w Modliborzycach, Wolicy Pierwszej. Wierzchowiskach Pierwszych i Wierzchowiskach Drugich, Stojeszynie Pierwszym i Brzezinach. Na utworzenie "wielofunkcyjnych stref aktywności" rada zabezpieczyła w budżecie prawie 1 milion 300 tysięcy złotych, ale gmina pokryje tylko połowę kosztów. Resztę otrzyma z rządowego programu OSA - Otwarte Strefy Aktywności, realizowanego przez ministerstwo sportu.