Autorka książek dla młodzieży i ilustratorka Zuzanna Orlińska odwiedziła we wtorek 22 maja Filię Biblioteczną w Stojeszynie Pierwszym Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach.

          Na spotkanie przybyło ponad 50 uczniów z miejscowej szkoły podstawowej i grupa siódmoklasistów z zaprzyjaźnionej placówki w Potoku Stanach w gminie Potok Wielki.Zuzanna Orlińska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich. Za powieść "Ani słowa o Zosi" zdobyła drugą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, "Stary Noe" zdobył nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego i wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015, a "Biały Teatr panny Nehemias" otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY 2017.

Podczas spotkania w bibliotece w Stojeszynie Pierwszym młodzi czytelnicy pytali swojego gościa m.in. o to jak powstają książki, ile czasu zajmuje jej pisanie, skąd czerpie inspiracje i dlaczego zajęła się także ilustrowaniem. Zuzanna Orlińska odpowiadała, że na przykład swoją ostatnią powieść pod tytułem "Z Bożej łaski Jadwiga, król", pisała przez rok, a ilustrowanie książek odziedziczyła po rodzicach - Wandzie i Bogusławie Orlińskich. Próbkę swoich zdolności Zuzanna Orlińska zaprezentowała uczestnikom wtorkowego spotkania, którzy byli pod wrażeniem jej warsztatu plastycznego. Oprócz królowej Jadwigi bohaterkami jej książek są inne postaci z historii Polski, a w swoim dorobku autorka ma łącznie osiem powieści. To nie tylko książki historyczne, ale również obyczajowe, skierowane przede wszystkim do młodych czytelników. Kilka z nich można było kupić po zakończeniu spotkania. Jego uczestnicy chętnie korzystali z okazji zarówno uzupełnienia domowych biblioteczek, jak i opatrzenia nowych pozycji autografem autorki. Spotkanie z Zuzanną Orlińską w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym Biblioteki u Kazimierza w Modliborzycach było finansowane przez Instytut Książki w Krakowie w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. 

600x0orlinska-1
600x0orlinska-2
600x0orlinska-3
600x0orlinska-4
600x0orlinska-5
600x0orlinska-6
600x0orlinska-7
600x0orlinska-8
600x0orlinska-9