Na drogach coraz więcej maszyn rolniczych, zachowajmy ostrożność
Koniec lipca to czas rozpoczynających się żniw. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej sprzętu rolniczego. Często z racji niewielkiej prędkości oraz swoich gabarytów może stwarzać zagrożenie na drodze.

Taki stan będzie trwał aż do zakończenia prac polowych późną jesienią. Apelujemy do kierowców i operatorów maszyn rolniczych o zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po drogach publicznych.

Dotyczy to zwłaszcza kombajnów zbożowych, które przemieszczają się po drogach publicznych z zamontowanymi na przedzie hederami. Jadący w ten sposób kombajn, swoją szerokością zajmuje znaczną część sąsiedniego pasa ruchu lub pasa przeznaczonego dla przeciwnego kierunku jazdy. W każdym przypadku przed wyjazdem na drogę, heder powinien być demontowany i przewożony na specjalnym wózku ciągniętym np. przez kombajn.


Problem dotyczy też innych maszyn rolniczych, samobieżnych lub holowanych przez ciągniki rolnicze, które ze względu na swoje rozmiary zajmują znaczną część jezdni. Ponadto, maszyny i urządzenia rolnicze często powodują zagrożenie w ruchu, ograniczając widoczność na drodze lub zmuszając kierujących innymi pojazdami do zjazdu na pobocze.
Należy pamiętać, że zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, żaden pojazd poruszający się po drodze publicznej nie może zajmować więcej niż jeden pas ruchu, bez względu na to, czy pasy są wyznaczone czy też nie. Należy też pamiętać, że pojazd, którego szerokość przekracza 3,2 metra, powinien poruszać się z pomocą pilota.
Policjanci apelują do rolników korzystających z kombajnów i innych maszyn rolniczych, aby pamiętali, że niestosowanie się do pewnych zasad oraz brak respektowania przepisów, może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Do kierujących pojazdami, aby pamiętali, że zwłaszcza w okresie letnim na drogach można często napotkać na przemieszczające się maszyny rolnicze i by w związku z tym zachowali szczególną ostrożność.