„Zaczęło się w porannej mgle pierwszego ranka wrześniowego” – pod tym hasłem 29 sierpnia b. r. w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy wsi oraz  przedstawiciele lokalnych władz – sekretarz gminy Modliborzyce Marzena Dolecka-Jocek, kierownik Referatu Organizacyjnego Irena Błojda , kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Bożena Skowrońska i radny Powiatu Janowskiego Piotr Rogoża.

            Jak na początku spotkania powiedziała Alferda Gierłach z Filii Bibliotecznej w Stojeszynie, ta uroczystość była poświęcona wszystkim poległym we wrześniu 1939 roku, a także tym wszystkim naszym rodakom, którzy polegli podczas II wojny światowej.

Zebrani mogli przypomnieć sobie przebieg tych dramatycznych wydarzeń dzięki zwięzłemu i przejrzystemu rysowi historycznemu zaprezentowanemu przez młodzież i dzieci. Młodzi artyści przez cały lipiec sumiennie i z wielkim poświęceniem przygotowywali się  do upamiętnienia tej znaczącej rocznicy. Najmłodsi na specjalnych zajęciach plastycznych przeprowadzonych przez Alfredę Gierłach własnoręcznie przygotowywali zaproszenia, dekoracje i rekwizyty na sierpniową uroczystość. Wiele godzin bezinteresownej pracy zaowocowało nie tylko zwracającą uwagę piękną dekoracją, gdzie były widoczne odniesienia do wiary oraz historycznej bitwy pod Monte Cassino, ale także pełnym zaangażowania występem artystycznym. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ubrane w harcerskie mundury, dziewczęta z biało-czerwonymi wstążkami we włosach i opaskach na ramionach niczym sanitariuszki z Powstania Warszawskiego zaprezentowały wiersze przywołujące wydarzenia sprzed 80. lat. Usłyszeliśmy m.in. wiersz Józefa Szczepańskiego „Dziś idę walczyć mamo”, a także utwór nieznanego autora odwołujący się do losów Polaków zesłanych na Sybir – „Syberia, my polscy wygnańcy”. Poza wierszami wszyscy zebrani mogli posłuchać oraz wspólnie zaśpiewać piękne, patriotyczne pieśni – „Biały krzyż”, „Pałacyk Michla”, „Wojenko wojenko”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy jakże znane „Rozkwitają pąki białych róż”.

            Patriotyzm, miłość do ojczyzny oraz duma z bycia Polką i Polakiem to wartości, które nie od dziś stara się zaszczepiać w najmłodszych czytelnikach Alfreda Gierłach. Biblioteka również ma wychowywać kolejne pokolenia, aby pamiętały o swojej historii i przodkach. Kameralna uroczystość w Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym udowodniła, że już w najmłodszych czytelnikach można, a nawet należy rozwijać ducha patriotyzmu i  szacunek do historii własnej ojczyzny. Patronem honorowym wydarzenia był burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik.

 

                                                                                         Monika Hapak - Bielecka

Stojeszyn-zaczo-si2
Stojeszyn-zaczo-si1
Stojeszyn-zaczo-si3
Stojeszyn-zaczo-si4
Stojeszyn-zaczo-si5
Stojeszyn-zaczo-si6
Stojeszyn-zaczo-si7
Stojeszyn-zaczo-si8
Stojeszyn-zaczo-si2 Stojeszyn-zaczo-si1 Stojeszyn-zaczo-si3 Stojeszyn-zaczo-si4 Stojeszyn-zaczo-si5 Stojeszyn-zaczo-si6 Stojeszyn-zaczo-si7 Stojeszyn-zaczo-si8